DSÖ Başkanı Noel tatili için uyarıda bulundu

Dünya Sağlık Örgütü, küresel olarak yayılmaya devam eden Omicron varyantına karşı tedbirli olmak için insanları bazı Noel tatili planlarını iptal etmeye çağırdı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkanı Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, pazartesi günü Cenevre'de düzenlediği basın toplantısında, Omicron'un Delta varyantından önemli ölçüde daha hızlı yayıldığına dair tutarlı kanıtlar var” dedi.

Ghebreyesus, “İptal edilen bir etkinlik, bir hayata mal olmasından daha iyidir” diyerek zor da olsa bazı kararların verilmesi gerektiğini vurguladı.

Fransa ve Almanya da dahil olmak üzere birçok ülke, yeni varyantın yayılmasını engellemek için kısıtlamaları sıkılaştırdı. Hollanda ise Noel kutlamalarını iptal ederek sokağa çıkma yasağı getirdi.

ABD’DE İLK CAN KAYBI

ABD’deki sağlık yetkilileri, yeni vakaların yüzde 73,2’sinin Omicron olduğunu açıkladı. Ülkede Omicron kaynaklı ilk can kaybı ise Teksas eyaletinde bildirildi.

Pazartesi günü Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Başkan Joe Biden'ın "ülkeyi kilitlemeyi" planlamadığı belirtildi.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ve Dışişleri Bakanlığı, Amerikalılara İspanya, Finlandiya, Çad ve Lübnan dahil sekiz yere seyahat etmemelerini tavsiye etti.