ABD'de peş peşe yangınlar: İklim değişikliği etkisini tüm şiddetiyle gösteriyor

ABD’nin birçok eyaletinde peş peşe gelen yangınlar yetkilileri alarma geçirdi. Son yılların en yüksek sıcaklarının yaşandığı ABD’de Arizona, New Mexico ve Nebraska büyük yangınlar meydana geldi. Uzmanlar ise yangının gerekçesi olarak iklim değişikliğini işaret etti.

ABD’nin batısındaki eyaletler, şiddetli rüzgar, düşük nem, yüksek sıcaklık ve kuraklığın da birleşimiyle büyük çaplı yangınların etkisi altında kaldı.

Yetkililer tarafından pazar günü yapılan açıklamada, Nebraska’nın bazı bölgelerinde meydana gelen rüzgar kaynaklı orman yangınlarında emekli bir itfaiye şefinin hayatını kaybettiği ve en az 15 itfaiyecinin yaralandığı bildirildi.

Yangın, pazar günü öğleden sonra Red Willow, Furnas ve Frontier bölgelerinde 202 kilometre kareden fazla alanda etkili oldu. Nebraska Acil Durum Yönetim Ajansı, itfaiyecilerin söndürme çalışmalarına devam ettiğini ve yangının ne kadarının kontrol altına alındığına dair henüz bir bilgi olmadığını söyledi.

Perkins, Dundy, Burt, Butler, Scotts Bluff, Cheyenne, Duele, Blaine, Cherry, Brown ve Thomas bölgeleri de dahil olmak üzere cuma gününden bu yana eyaletteki 14 bölgede yangın bildirildi. Nebraska’nın güneybatısındaki Cambridge, Bartley, Indianola ve Wilsonwille’nin de aralarında bulunduğu birçok kasaba yangınlar nedeniyle geçici olarak tahliye edildi.

NEW MEXICO VE ARIZONA’DA DA YANGINLAR DEVAM EDİYOR

Nebraska’nın yanı sıra New Mexico’da da birçok bölgede yangın başladığı bilgisi paylaşıldı. New Mexico Valisi Michelle Lujan Grisham, eyaletin kuraklık yaşanan 33 ilçesinin neredeyse yarısında 20 orman yangını sürdüğünü bildirdi ve bölgede acil durum ilan etti.

Kuzey New Mexico'da 6 Nisan'da başlayan orman yangını, cumartesi günü yeni bir yangınla birleşerek eyaletteki en büyük yangını oluşturdu. Mora ve San Miguel bölgelerinde geniş çaplı tahliyeler yapıldı. Pazar günü 217 kilometre kareyi etkisi altına alan yangının yüzde 12'sinin kontrol altına alındığı açıklandı.

Bölgede 17 Nisan'da başlayan bir diğer rüzgar kaynaklı orman yangını, Mora County'deki 209 kilometre kare alanda ponderosa çamı, meşe çalısı ve çimenlerin yanmasına neden oldu.

New Mexico'daki rüzgar ve sıcaklıkların cumartesi günü azalmasına rağmen yangınların yayılması engellenemedi. Vali Grisham, şimdiye kadar orman yangınları nedeniyle 200'den fazla yapının yandığını ve 900'ünün ise tehdit altında olduğunu söyledi. Ayrıca “zor bir yaz” olacağını ve hükümetten ek kaynak istediklerini de sözlerine ekledi.

Uzmanlar, karların erken erimesi, sonbahar yağmurlarının geç düşmesi, kuraklık ve diğer iklim değişikliği etkileri nedeniyle özellikle ABD’nin Batı bölgelerindeki eyaletlerin yıl boyunca yangın tehdidi altında olduğunu belirtti.

Arizona'nın Coconino bölgesinde iki büyük orman yangınının devam ettiği bildirildi. Eyalete bağlı Flagstaff yakınlarındaki yangın, pazar günü itibariyle 85 kilometrekarelik alana yayıldı. Yetkililer, bir hafta önce başlayan yangın nedeniyle 60’a yakın yapı yanarken, 766 ev tahliye edildi. Arizona Valisi Doug Ducey, perşembe günü acil durum ilan etti.

YANGIN TEHDİDİ ERKEN BAŞLADI

1963'ten bu yana en kurak nisan ayını yaşayan Denver için de son yılların en yüksek yangın tehdidinin oluştuğu belirtildi. Rekor sıcakların görüldüğü ve kar yağışının oldukça az yaşandığı eyalette, havanın ve toprağın kuruması ile yangına elverişli olarak yorumlandı.

ABD’nin Güneybatı Güneydoğu bölgelerinde yoğunlaşan yangınların diğer zamanlara göre çok daha erken başladığı ifade edildi. Uzmanlar, iklim değişikliğinin sıcaklıkları artırarak yangın riskini yoğunlaştırdığını, bunun da arazi yüzeyini daha hızlı kuruttuğunu ve daha yanıcı hale getirdiğini belirtti.

Mart ayının sonunda Colorado eyaletinde yer alan Boulder bölgesinde meydana gelen yangın rüzgar nedeniyle büyümüş ve 20 bin kişi tahliye edilmişti.

Ulusal İtfaiye Merkezi'ne göre, şimdiye kadar ortalama 830 bin dönümden fazla alan yandı.