ABD’de koronavirüs salgınında çocuk vaka sayısı yükselmeye devam ediyor

ABD’de test yapılan çocuklar arasında koronavirüs vaka sayılarının son iki haftada yüzde 32 artırıldığı bildirildi.

Amerikan Pediatri Akademisi (AAP) ve Çocuk Hastaneleri Birliğinin (CHA) haftalık raporunda, geçen hafta yaklaşık 142 bin çocuğun koronavirüse yakalandığı belirtildi.

Raporda, bu sayının 4 Kasım haftasında 107,3 bin olduğunu hatırlatılırken, 18 Kasım haftasında ise koronavirüs tespit edilen çocuk sayısında iki hafta öncesine göre yüzde 32 artış görüldüğü bildirildi.

Söz konusu raporda, 4 Kasım haftasında yüzde 16,7 olan çocuk vakalarının toplam vakalara oranının da bu hafta yüzde 25,1’e çıktığı belirtildi.

Ayrıca raporda, geçen hafta hastaneye yatırılan çocukların oranının eyaletlere göre toplam vakaların yüzde 1,7 ila 4’ü olduğu ifade edildi.

ABD’de salgının başından bu yana teşhis koyulan çocuk sayısı iki hafta içinde yüzde 4 artarak 6 milyon 767 bini geçti. Salgın süresince toplam 939 çocuk ise yaşamını yitirdi.

AAP, çocukların koronavirüs nedeniyle şiddetli hastalanma ve ölüm riskinin daha düşük olduğunu ifade ederken, virüsün çocuklarda neden olabileceği daha uzun vadeli sağlık problemleri ve salgından dolayı ortaya çıkan duygusal ve zihinsel sorunlar konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekti.