ABD Başkanı Trump'ı köşeye sıkıştıran araştırma

Tüm dünya yeni tip koronavirüs (Covid-19) iile mücadele etmeye devam ederken, ABD ve ABD Başkanı Donald Trump'ın tavrı en çok eleştirenler arasında yer almıştı. El yıkamadan onaylanmamış ilacın kullanımına, damardan dezenfekten enjekte etmekten seçim propagandası olmasına kadar virüse ilişkin birçok farklı söyleme imza atan Trump, virüs bağlantılı ölümlerin her geçen gün arttığı ülkede vatandaşlarının beklentilerini nasıl karşılayacak?

Çin’in Wuhan kentinde 12 Aralık 2019’da tespit edilmesinin ardından dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) her ülke tarafından farklı tedbirlerle karşılandı. Asya ülkeleri katı ve sert bir tutumla virüs kaynaklı ölümleri azaltmanın ve bulaşıyı önlemenin yollarını ararken, Avrupa’da İtalya’dan başlayan yayılma İngiltere, İsveç, Bulgaristan gibi ülkelerde oldukça rahat karşılandı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’un virüs nedeniyle tedavi görmesine de neden olan bu algı biçimi aslında ABD’de de farklı değildi.

ABD Başkanı Donald Trump, ilk olarak virüsün basit bir grip olduğunu iddia etti, hemen ardından ellerinizi yıkayın geçer, dedi.

ABD’de henüz vaka görülmeyen günlerde yaptığı açıklamalarındaki dalga geçen tavrı sık sık basına yansıdı ve ABD Başkanı eleştirilerin de hedef noktasındaydı.

Başkan’ın ne söylemleri ne de virüsü hafife alan alaycı tavrı hiç değişmedi. Covid-19’a basın önünde sürekli olarak ‘Çin virüsü’ demesi hemen herkes tarafından ‘ırkçılık’ olarak yorumlanırken, Çin de sürekli olarak karşı savlarla virüsün ABD askerleri tarafından ülkelerine yayıldığını iddia etti.

Her iki ülke arasında tırmanan ekonomik gerilimi toplumsal bir zemine de taşıyan tartışmalar sürerken, ABD’de vakalar tespit edilmeye başlandı. Kısa sürede binlerce vaka sayısına ulaşan ülkede son rakamlar, ABD’de vaka sayısının 1 milyon 325 binin üzerinde, virüs kaynaklı ölümlerin ise 78 bin 200 olduğunu gösteriyor. Ülkede New York salgında başı çekerken, ülkede ayrıca Covid-19 bağlantılı olarak çocuklarda görülen Kawasaki hastalığından bir çocuğun hayatını kaybetmiş olması, soru işaretlerini de beraberinde getiriyor.

EN GEÇ TEDBİR ALAN ÜLKE OLDU

ABD, dünyada yeni tip koronavirüse (Covid-19) en geç tedbir alan ülke olmakla eleştirilirken, Princeton Medical Centre'da görev alan araştırmacıların kamuya açık kaynaklardan elde ettikleri Covid-19 kaynaklı ölümler ile alınanlar önlemleri analiz ederek geliştirdikleri matematik modeli, korkunç tabloyu bir kez daha gözler önüne serdi.

Söz konusu araştırmaya matematik modeline göre, bazı eyaletlerde mart ayında, ülke genelinde ise nisan başında ilan edilen maske ve evde kalma tavsiyelerinin sadece 4 gün önce yapılması durumunda, Covid-19 kaynaklı ölümlerin yarı yarıya düşeceği ortaya çıktı.

Araştırmacılar, bu önlemlerin daha önce alınması halinde şu an günlük ortalama 2 bin olan Covid-19 kaynaklı ölümlerin binin altında düşeceğini savunurken, tedbirlerin kaldırılması durumunda ise günlük ölüm sayısı 3 bine çıkacak.

TRUMP ŞİMDİ NE YAPACAK?

ABD’de, Covid-19 kaynaklı ölümlerin her geçen gün artmasını dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkede de vatandaşları Başkan Donald Trump’ın durumu ciddiye almayan tavrına bağlıyor.

İlk olarak 19 Mart'ta California eyaletinde uygulanmaya başlanan kısıtlamalar 7 Nisan'da ülke geneline yayılırken, önümüzdeki günlerde de kaldırılması gündemde. Kasım ayında başkanlık seçimine gidecek olan ülkede tüm seçim faaliyetleri dururken, bugüne kadar rakiplerinden bir adım önde duran Trump’ın, Covid-19 sürecinin ardından oy oranı henüz bilinmiyor.

Önümüzdeki günlerde yeniden başlayacak seçim yarışında ABD yalnızca başkanını değil; sağlık, ekonomi ve daha birçok konuda ülkesinin yanında durabilecek bir lider seçmeyi deneyecek.