ABD’de Covid-19 Asyalılara yönelik ırkçılığı artırdı

ABD’de yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının başlamasından bu yan Asyalı kökenlilere yönelik 9 binden fazla ırkçı olay bildirildi.

Irkçı saldırılara ilişkin veriler derleyen "Stop AAPI Hate" ulusal koalisyonu tarafından yayımlanan raporda salgının başlangıcından bu yana ABD’de Asya ve Pasifik kökenliler karşı ırklarından dolayı olumsuz muameleler yapıldığı vurgulandı.

ABD’de, Mart 2020’den Haziran 2021’e kadar, Asyalılara yönelik 9 bini aşkın ırkçı olay ve saldırı kaydedildi. Asya kökenlilere yönelik sözlü tacizden fiziksel saldırıya kadar varan ırkçı müdahaleler yapıldığı bildirilirken raporda yer alan ırkçı olayların; öksürme, üzerine tükürme, vandalizm, sözlü taciz ve fiziksel saldırıları içerdiği belirtildi.

Koalisyon, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda yetkililerin salgın sebebiyle Çin halkına yönelik ‘‘günah keçisi’’ tutumu devam ederse işlerin daha da kötüye gidebileceğine dikkat çekti. Çok sayıda Asya kökenli Amerikalı, ırkçılığın artmasında Eski ABD Başkanı Donald Trump’ı sorumlu tutuyor. ABD’nin Covid-19’un kökenine yönelik yürüttüğü soruşturmanın Asyalı karşıtlığını arttırmasında endişeleniyor. Bu konuda yapılan ırkçılık karşıtı siyasetin ve sosyal aktivizmin işe yaramaması ise dikkat çekmekte.

Raporda, 19 Mart 2020’den 30 Haziran 2021’e kadar olan verilere yer verildi. 2020 yılında 4.548 ırkçı vakanın gerçekleştiği, 2021’in ilk 6 ayında ise bu sayının 4.533 olduğu belirtildi. "Stop AAPI Hate" ulusal koalisyonu okullarda ve iş yerlerinde ırkçılıkla mücadele için daha bütüncül çözümler üretilmesine yardım amacıyla yatırım çağrısında bulundu.