NYPD duyurdu: Asyalılara karşı nefret suçlarında yüzde 361 artış

ABD'de nisan ayında Brooklyn Köprüsü'nde düzenlenen gösterilerde, Asyalılara karşı nefret suçlarının engellenmesi istenmişti. NYPD, geçtiğimiz yıldan bu yana Asya karşıtı nefret suçlarında yüzde 361 artış yaşandığını bildirdi.

New York Polis Departmanı, düzenlediği basın toplantısında, geçtiğimiz yıl 28 olan Asyalılara karşı suçların bu yıl 129'a çıkarak yüzde 361 oranında arttığını açıkladı. 

New York City'deki 2021 yılı suç istatistiklerini duyuran yetkililer, işlenen suçların yetkili birimlere bildirilmesinde de önemli oranda farkındalık oluştuğunu belirtti. 

Nefret olayı raporlama forumu Stop AAPI Hate'in kurucu ortağı Russell Jeung, verileri Asyalı Amerikalıların ne ölçüde ırkçılık yaşadığının tam bir yansıması olarak yorumlanmaması uyarısında bulundu.

Pandemi sürecinin de suçlarda artışı tetiklediğinin altını çizen Jeung, Asyalı Amerikan toplumunun bu suçları yansıtmaktaki tutumunun da değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Jeung, Asya karşıtı suçların artışında her iki tarafın siyasi dilinin de etkili olduğunu söyledi. 

NYPD Nefret Suçu İnceleme Panelinden elde edilen bulguların yorumlandığı basın toplantısında, Asya karşıtı suçların şehrin bu yılki nefret suçlarında yüzde 100'lük genel artışa neden olduğu vurgulandı. 

Cinsel yönelimle ilgili suçlar da 29'dan 85'e yükselirken Yahudi cemaatini hedef alan suçlar 121'den 183'e yükseldi. NYPD, nefret suçlarına ilişkin 249 tutuklama gerçekleştirildiğini duyurdu.