4 Temmuz öncesi ABD'nin 3 büyük eyaletinde saldırılar düzenlendi

ABD, 4 Temmuz Bağımsızlık Günü'ne hazırlanırken, ülkenin birçok eyaletinde toplu ölümlere neden olan silahlı saldırılar yaşanıyor. Onlarca kişinin hayatını kaybettiği saldırılar, ülkedeki bireysel silahlanmayı da bir kez daha gündeme taşıdı.

Son olarak Virginia Eyaleti'nde, Covid-19 aşısı olanlara silah dağıtılacağına dair haberler ABD'de ve dünya kamuoyunda geniş yankı bulmuştu. 

Silah dağıtımının yalnızca avcılık için olduğu söylense de, Cumhuriyetçiler alınan karara şiddetle itiraz ederken yine aynı partiden olan Vali Justice'in teşvikler içerisine silahı da katması 'manidar' olarak nitelendirilmişti. 

2018 yılından bu yana sık sık gündeme gelen ABD'deki bireysel silahlanma, ülkenin en büyük problemlerinden de birisi. Gerekli önlemlerin alınmaması ve bireysel silahlanma oranlarının her geçen yıl katlanarak artması, felaketleri de beraberinde getirmeye devam ediyor. 

Son bir haftada New York, Chicago ve Philadelphia'da yaşanan silahlı salırılarda 11 kişi hayatını kaybetti, 74 kişi de yaralandı. 

Polis, özellikle hafta sonu ülkenin dört bir yanında patlak veren silahlı çatışmalara ilişkin incelemelerini sürdürürken bir yandan da 4 Temmuz Bağımsızlık Günü'nde yaşanabilecek muhtemel artışa hazırlıklı olmaya çalışıyor. 

Özellikle Chicago'da meydana gelen saldırıların 'çete' bağlantılı olduğunu tespit eden yetkililer, kendi adaletini sağlamak isteyen Amerikalıların olmasından duydukları kaygıyı da dile getirmekten çekinmiyor. 

21 Haziran'da yayınlanan suç istatistikleri raporuna göre Chicago'da, 2021 yılının ilk yarısında silahlı saldırılar 202'nin aynı dönemine göre yüzde 15 arttı. Cinayetlerde ise yüzde 4 artış yaşandı ve toplam sayı 307'ye ulaştı.

New York'ta ise yılın ilk yarısında yaşanan silahlı saldırılar, 2020'nin aynı dönemine göre yüzde 42,7 artış gösterdi. Şehirde işlenen cinayetlerde de 2020'nin aynı dönemine göre yüzde 12,2 artış gözlemlendi. 

Polis suç istatistiklerine göre Philadelphia'da silahlı saldırı olayları bu yıl geçen yıla göre yüzde 47,5 arttı ve vurulan insan sayısı yüzde 50 artış kaydedildi. Philadelphia'daki cinayetler ise yüzde 25.6 oranında arttı.