ABD'de, halkbank aleyhine açılan dava nihai olarak düştü

Halkbank yetkilileri, ABD'de banka aleyhine 27 Mart 2020 tarihinde açılan tazminat talepli birinci hukuk davasının nihai olarak düştüğünü açıkladı.

Halkbank'ın, üst düzey yetkilileri ABD'deki davalarla ilgili önemli bir kararı duyurdu.

Bankadan Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) tarafından bir yazılı açıklama geldi. ABD'de bir grup şikayetçi tarafından banka aleyhine 27 Mart 2020 tarihinde açılan tazminat talepli birinci hukuk davasının nihai olarak düştüğü bildirildi.

Owens davası olarak adlandırılan dava sonrası ABD Güney New York Bölge Mahkemesi ardından Birleşik Devletler İstinaf Mahkemesi İkinci Dairesi (İkinci İstinaf Mahkemesi) nezdinde yargı yeri uygunsuzluğu gerekçesiyle reddedildi. Müştekiler, ABD Yüksek Mahkemesi nezdinde temyiz edilmek üzere 30 Ağustos 2023 tarihinde başvuruda bulunmuştu.

Açıklamaya göre, ABD Yüksek Mahkemesi, 5 Ocak 2024 tarihinde temyiz başvurusunu incelemiş ve 8 Ocak 2024 tarihinde müştekilerin talebini reddettiğine dair kararını duyurmuştu.

Yetkililer, 26 Temmuz 2023 tarihinde açılan tazminat talepli ikinci hukuk davası (Hughes davası) ve 15 Ekim 2019 tarihli ceza davası ile ilgili hukuki süreçlerin devam ettiğini bildirdi.