Trump yönetimi Covid-19 fonlarını farklı yerlere harcamış

ABD, yeni bir skandalla sarsılıyor. Trump yönetiminin, ABD'de 200 binden fazla kişi ölürken Pentagon'un salgınla mücadele için aldığı 1 milyar doları nasıl harcadığı ifşa oldu. Trump konuya ilişkin açıklama yapmazken, Florida Eyaleti'nde dengeleri değiştirecek kritik bir adım atıldı. Trump, koltuğunu koruyabilecek mi?

ABD'de seçim çalışmaları hız kesmeden devam ederken, Florida Eyaleti'nde kritik bir adım atıldı. Eyalette yeni yürürlüğe giren yasa, mahkûmiyetlerini tamamlayan ancak para cezası ya da mahkeme masrafları gibi borçlarını ödememiş kişilerin oy vermelerini engellediği için milyarder işadamı Michael Bloomberg, şarkıcı John Legend, basketbol yıldızları LeBron James ve Michael Jordan'ın da katıldığı bağış kampanyasıyla, Florida'daki eski mahkûmların devlete olan borçlarını ödemesi için 20 milyon dolar toplandı.

Kampanyanın, mahkûmiyetlerini tamamlayan ancak para cezası ya da mahkeme masrafları gibi borçlarını ödemeyen kişilerin oy verme hakkını engelleyen yasaya cevaben başlatıldığı belirtilirken, bu durumda oy oranlarının da değişmesi bekleniyor.

TRUMP KOLTUĞUNU KORUYABİLECEK Mİ?

ABD Başkanı Donald Trump, bir yandan seçim çalışmalarını sürdürürken, skandal bir iddia daha ortaya atıldı.

ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) koronavirüsle mücadele için aldığı 1 milyar dolarlık (yaklaşık 7,7 milyar TL) bütçeyi insansız hava araçları, jet motoru parçaları ve askeri üniformalar gibi harcamalarda kullandığı ortaya çıktı.

ABD Kongresi, Koronavirüs Yardım, Destek ve Ekonomik Güvenlik Yasası (CARES Act) kapsamında bu parayı Pentagon'a "koronavirüsü önleme, salgına hazırlıklı olma ve bu hastalıkla mücadele" amacıyla tıbbı ekipman tedarikinde kullanmak üzere mart ayında tahsis etmişti.

Ancak salgında 200 binden fazla kişinin yaşamını yitirdiği, enfekte sayısının 7 milyonu aştığı ülkede vatandaşların vergilerini de içeren bu kadar yüklü miktarda paranın esas maksadın dışında alanlara sarf edildiği anlaşıldı.

Independent Türkçe'nin Washington Post'tan aktardığı habere göre, Savunma Bakanlığı, Kongre'den geçmiş fonun kullanım güzergahını bütçenin kabulünden sadece birkaç hafta sonra değiştirmeye başladı.

Pentagon'a ayrılan parayla başka kalemlere yapılan ödemelerse, ABD sağlık yetkililerinin pandemiyle mücadelede fon yetersizliği yaşandığını düşündüğü bir sırada gerçekleşti.

Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) Direktörü Robert Redfield geçen hafta Senato'da verdiği ifadede, eyaletlerin olası koronavirüs aşısını gelecek yıl başlarında Amerikalılara dağıtabilmek için 6 milyar dolara ihtiyacı olduğunu söylemişti.

Ülkede birçok hastanede tıbbi personelin kullandığı N95 maskelere dair ciddi derecede kıtlık yaşanırken, Washington Post bu tür taleplerin, söz konusu bütçeyle en baştan ele alınması öngörülen meseleler olduğuna dikkati çekti.

DEMOKRATLARDAN SORUŞTURMA ÇAĞRISI

Haberin duyulmasının ardından Temsilciler Meclisi'nden iki Demokrat üye, bu paranın kullanılma şeklinin meşruiyetini sorgulayarak "kabul edilemez" diye niteledikleri konuyla ilgili soruşturma açılması ve halkın önünde hesap verilmesi çağrısı yaptı.