ABD, Avrupa'nın 3 aylık Remdesivir stoklarını satın aldı

Çin'den yayılan yeni tip koronavirüs (Covid-19) dünya genelinde 10 milyondan fazla kişiyi etkisi altına alırken, ilaç ve aşı çalışmaları da ülkeler arasında rekabeti belirgin hale getiren faktörlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Son olarak vaka sayısı 2.6 milyon kişiye ulaşan ABD'nin Remdesivir hamlesi, tartışmaları beraberinde getirdi. Virüsün yayılmaya başladığı ilk günlerde Avrupa'da yaşanan maske savaşlarının ardından ABD, Covid-19 için onaylı tek ilaç Remdesivir stoklarını satın aldı.

İlk kez Çin’de keşfedilen yeni tip koronavirüs (Covid-19), ABD’de 2.6 milyon kişiyi etkisi altına alırken, 129 bin kişinin de hayatını kaybetmesine neden oldu.

ABD’y, korkutan açıklama ise Trump hükümetinin Covid-19 başdanışmanı Dr. Anthony Fauci’den geldi.

Fauci açıklamasında, sosyal mesafe kurallarına uyulmaması halinde günlük kaydedilen vaka sayısının 100 bine ulaşabileceği uyarısı yaptı.

Senato oturumunda verileri aktaran Dr. Fauci, virüsün ABD’de tam olarak kontrol altına alınmadığına dikkat çekerek, “Çok rahatsız edici olacak, bunu size garanti edebilirim” dedi.

TRUMP: ÇİN’E DAHA FAZLA SİNİRLENİYORUM

ABD Başkanı Donald Trump, seçim maratonunda mitinglerine devam ederken bir yandan da ülkede George Floyd’un ölümünün ardından başlayan protesto eylemleri ile mücadele ediyor.

Virüsün ABD’de görüldüğü ilk günden bu yana ‘Çin virüsü’ olarak adlandırılmasıyla eleştirilen ABD Başkanı, çeşitli medya organları tarafından ‘ırkçılık’ ile suçlanmıştı. Seçim konuşmalarında da sık sık koronavirüse değinen Trump, sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı açıklamalarla da gündemi belirlemeye devam ediyor.

Trump, Twitter’dan yaptığı son açıklamada yine Covid-19’a ‘Çin virüsü’ diyerek şu ifadeleri kullandı; “ABD'ye verdiği büyük hasar dahil olmak üzere pandemi dünya genelinde çirkin yüzünü gösterdikçe Çin'e daha fazla sinirleniyorum. İnsanlar bunun farkında, hissedebiliyorum."

ABD TÜM REMDESİVİR STOKLARINI ALDI

Trump’ın açıklamasının dikkat çeken bir diğer yanı ise, ABD’nin Covid-19 tedavisinde kullanılan Remdesivir isimli ilacın gelecek üç aylık stoklarının tamamını satın almasının ardından gelmesi oldu.

Gilead Sciences firması tarafından üretilen ve antiviral bir ilaç olan Remdesivir, ilk olarak Ebola ve Marburg virüsünün tedavisi için geliştirilmiş ardından da respiratuvar sinsitiyal virüsü, Junin virüsü, Lassa ateşi virüsü, Nipah virüsü, Hendra virüsü ve koronavirüslerin de (MERS ve SARS virüsleri dahil) yer aldığı diğer tek sarmallı RNA virüslerinde etkili sonuç vermişti.

ABD’nin, Covid-19 tedavisi için kullanımı önerilen Remdesivir’in temmuz, ağustos ve eylül üretiminden 500 bin dozu şimdiden satın alması, tek taraflı adım attığı ve dünyanın geri kalanını düşünmeden hareket ettiği eleştirilerini de beraberinde getirdi.

The Guardian’da yer alan habere göre, ABD’nin tüm stokları satın almasını Liverpool Üniversitesi’nden Dr. Andre Hill, “İlaç stoğunun hemen hemen hepsini aldılar, Avrupa'ya bir şey kalmadı” sözleri ile değerlendiriyordu.

SENATÖRLERDEN İNCELEME ÇAĞRISI

ABD’nin ilaç alımı Senatoyu da harekete geçirdi. ABD’de, Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörler, ülkenin ilaç üretiminde Çin ve diğer ülkelere olan bağımlılığının altını çizerek, bu durumun incelenmesi için yönetime çağrı yaptı.

Özellikle Covid-19 sürecinde ortaya çıkan ABD’nin ilaç tedariği zincirinde dışarıya bağımlılığına ilişkin ABD Eczacılık Tedarik Zinciri İncelemesi Yasası adlı tasarının Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio ile Demokrat Senatör Elizabeth Warren tarafından salı günü Senato'ya sunulması bekleniyor.

Reuters haber ajansında yer alan tasarı metnine göre, yönetime sunulacak olan tasarı metninde; yabancı ilaç firmalarının ve bunların yatırımlarının ABD ilaç piyasası üzerindeli etkisinin gözden geçirilerek bir yıl içerisinde raporlanması isteniyor.