ABD’de Büyük Buhran’dan sonraki en büyük çöküş

Covid-19 salgını ve salgına karşı alınan karantina önlemleri nedeniyle rekor seviyede daralan ülke ekonomisi, Büyük Buhran’dan bu yana en kötü performansı göstererek ikinci çeyrekte yüzde 31,7 küçüldü.

İlk kez Amerika’nın ticaret savaşı nedeniyle karşı karşıya olduğu Çin’de görülen virüs salgını, dünyanın en gelişmiş ülkelerini bile derinden sarstı. Özellikle dünyanın süper gücü olarak anılan Amerika Birleşik Devletleri (ABD), yeni tip koronavirüsten en çok etkilenen ülkelerin arasında yer aldı. Virüsün yaratmış olduğu enkaz nedeniyle ABD ekonomisi, bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 31,7 küçülerek piyasa beklentisinin altında bir daralma gösterdi.

ABD Ticaret Bakanlığı, Nisan-Haziran dönemine ait ikinci öncü gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) verisini açıkladı. Buna göre, ABD'de GSYH yılın ikinci çeyreğinde yıllıklandırılmış olarak yüzde 31,7 azaldı. Aşağı yönlü revize edilen GSYH verisine ilişkin piyasa beklentisi, ekonominin ikinci çeyrekte yüzde 32,5 küçülmesi yönündeydi.

BÜYÜK BUHRAN’DAN SONRAKİ EN BÜYÜK ÇÖKÜŞ

1930’ların başında kendini gösteren Büyük Buhran döneminde ABD ekonomisi, yüzde 12,9 daralma ile en kötü büyüme verisini 1932’de kaydetmişti. Koronavirüs salgını ve salgına karşı alınan karantina önlemleri nedeniyle yılın ikinci çeyreğinde rekor seviyede daralan ülke ekonomisi, ilk çeyrekte de yüzde 5’lik küçülme kaydetmişti.

Bu dönemde ABD ekonomisindeki daralmada, kişisel tüketim harcamaları, ihracat, yabancıların sabit yatırımları, özel stok yatırımları ve yerel hükümet harcamalarındaki düşüşlerin federal hükümet harcamalarındaki yükselişle kısmen dengelenmesi belirleyici oldu.

İkinci çeyreğe ait GSYH’deki aşağı yönlü revizyonda ise özel stok yatırımları ve kişisel tüketim harcamalarının önceki tahminlerden daha az bir düşüş göstermesi etkili oldu. Söz konusu dönemde, kişisel tüketim harcamaları yüzde 34,1 azaldı. Yılın ikinci çeyreğinde kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksindeki azalış yüzde 1,9'dan yüzde 1,8'e revize edildi.

Gıda ve enerji harcamalarının hesaplama dışı tutulduğu çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksindeki düşüş de yüzde 1,1'den yüzde 1'e güncellendi. Bununla birlikte Haziranda yüzde 11,1 seviyesinde açıklanan işsizlik de, Temmuz ayında yüzde 10,2’ye gerilemişti.

Pandeminden önce yüzde 3 seviyelerindeki işsizlikle ilgili ABD Başkanı Donald Trump, “Son 50 yılın en düşük işsizlik seviyesini yakaladık” açıklamasını yapıyordu.