ABD'de cinayetler son yılların zirvesinde

ABD’de bireysel silahlanmadan kaynaklı cinayet rakamlarında rekor artış gözlemleniyor. Dünyanın en büyük silah üreticisi olan ABD, kendi silahıyla vurulma tehdidi ile karşı karşıya.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), bireysel silahlanma oranının en yüksek olduğu ülkelerden biri. Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) verilerine göre, geçen ay yaklaşık 4.7 milyon ABD’li silah almak için adli sicil başvurusunda bulundu. Mart ayında ise bu rakam, geçen aya göre yaklaşık yüzde 40 artış gösterdi.

‘Küçük Silahlar Analizleri ve Öngörüleri’ isimli araştırma şirketinin verilerine göre, George Floyd'un polis şiddeti sonrasını hayatını kaybetmesinin ardından bireysel silahlanmadaki artış zaten rekor seviyelere ulaşmıştı.

CİNAYETLER’DE REKOR ARTIŞ

Ancak son olarak 22 Mart’ta Boulder'da bir polis memuru dahil 10 kişinin ölümüyle sonuçlanan yeni bir silahlı saldırının ardından, bireysel silahlanmaya olan ilgi daha da arttı. Aynı zaman diliminde Atlanta’da da 8 kişi, silahlı saldırılar nedeniyle yaşamını yitirdi. Geçtiğimiz yıl ateşli silahlar nedeniyle yaşamını kaybedenlerin sayısı ise ABD için oldukça tedirgin edici.

2020 yılında 41 binin üzerinde kişinin hayatını kaybettiği ülkede, ciddi bir güvenlik kaygısı yaşanmakta. ABD’de bireysel silahlanmadan kaynaklı, cinayet rakamlarında rekor artışların yaşanması, dünyadaki en büyük silah üreticisi ülkeyi kendi silahıyla vurulma tehdidiyle karşı karşıya getirdi.

Özellikle seçim döneminde Trump destekçilerinin Washington DC'de bulunan Kongre Binasını basmasının ardından yaşananlar, ülkedeki bireysel silahlanmanın gün geçtikçe daha tedirgin edici bir boyut kazandığının en önemli göstergesi. Silahlanan ABD’li vatandaşların polise ateş açarak onlarca kişiyi yaralaması ve ölüme sebebiyet vermesi, ülkede çok büyük bir güvenlik kaygısına neden olmuş durumda.  Peki, ABD’nin yeni başkanı Joe Biden, ülkenin bireysel silahlanma sorununu çözebilir mi?

ABD’DE BİREYSEL SİLAHLANMA YASAKLANACAK MI?

Silah reformu ABD’nin yeni başkanı Joe Biden’ın seçildikten sonraki ilk ‘’100 gün’’ hedeflerin biriydi. 

Ülkede yarı otomatik silahların yasaklanması ve silah satışlarında arka plan soruşturmasındaki yasal boşlukların kaldırılması için çağrıda bulunan Biden, “İnsanların hayatını kurtarmak için sağduyulu bir adım atmak için bir dakika daha beklemeye gerek yok. Buradan ABD Temsilciler Meclisi ve Senatosundaki arkadaşlarıma sesleniyoruz. Bu ülkede yarı otomatik silahları yasaklayabiliriz” ifadelerini kullanmıştı.

ABD Temsilciler Meclisi, silah satışında geçmiş kontrolü yapılması şartı koyan yeni silah yasasını kabul etti. Ancak bu yasanın değişmesi hiç kolay değil. Çünkü ABD anayasası, silah bulundurma ve taşıma hakkına devletin karışamayacağı ve özgür bir ülke için düzenli milislerin gerekli olduğu gibi düzenlemelere sahip.

Silahlanma yasasının değiştirilmesi birçok kez gündeme getirilmesine rağmen politikacıların siyasi kariyerlerini gözeterek bu konuda adım atmadığı biliniyor. Aynı zamanda ülkenin en güçlü lobilerinden olan silah üreticileri de değişimin önündeki en büyük engellerden biri.

BİREYSEL SİLAHLANMANIN FAZLA OLDUĞU DİĞER ÜLKELER 

Öyle ki ABD, daha birkaç yıl öncesine kadar büyük marketlerde bile silah satılıyor olması ve silah alma protokolünün oldukça basit olması nedeniyle dünya gündemindeydi. İsteyen herkesin birkaç dakikalık güvenlik araştırmasının ardından silah sahibi olduğu ülkede, nüfusun yarısının evinde silah bulunduğu biliniyor.

ABD’nin yanı sıra sivil silahlanma oranı en yüksek olan ülkeler sırasıyla şöyle:

Hingistan, Çin, Pakistan, Rusya, Brezilya, Meksika Almanya, Yemen ve Türkiye.