ABD’de bireysel silahlanma 300 milyona dayandı

Cumartesi günü El Paso ve Dayton’da gerçekleşen silahlı saldırılarda 29 kişi ölmüş ve onlarca kişi yaralanmıştı. Buna bağlı olarak, uzmanlar, son dönemde ABD’de yaşanan saldırıların artmasını bireysel silahlanmaya ve ırkçılığın yükselmesine bağlıyor.

ABD’de bireysel silahlanma 300 milyona dayandı

ABD’de vatandaşların birçoğunun silah kullanımına eğilimli olduğu ve ülkede silah ruhsatının kolay alındığı biliniyor. Diğer taraftan silah lobisinin ülke içindeki gücü de bu genişlemeyi tetikleyen faktörler arasında. Tahminlere göre, ABD’de yaklaşık 300 milyona yakın ateşli silah bulunuyor. Bu rakam neredeyse ülke nüfusunun tamamına yaklaşmış durumda. Son dönemlerde cinnet geçirip etrafa gelişigüzel ateş açarak ölümlere yol açanların sayısı ise giderek artıyor. Özellikle El Paso’nun, Hispaniklerin yaşadığı bir bölge olması ve saldırıyı gerçekleştiren gencin Twitter’daki ırkçı paylaşımları dikkate alındığında bu saldırganlığın farklı bir boyuta geldiği gözler önüne seriliyor.

Konuyla ilgili ABD’nin ulusal gazetesi Voice of America’nın yaptığı araştırmaya göre, Amerikan Anayasası’nda “Bireylerin silah bulundurma ve taşıma hakkı ihlal edilemez.” maddesi bulunuyor.

Ancak anayasanın bu maddesine rağmen 2017 yılı içinde birbiri ardına yaşanan ve çok sayıda kişinin ölmesine ve yaralanmasına neden olan silahlı saldırılar, bireysel silahlanma özgürlüğünü ve silah kontrolu tartışmalarını tekrar alevlendirdi.

2017 yılında 335’i kitlesel, 59 bin 619 silahlı saldırı yaşandı. 15 bin 39 kişi hayatını kaybetti. 30 binden fazla kişi yaralandı.

711’i 11 yaşın altındaki çocuk, 3 bin 159’u 12 -17 yaşları arasındaki gençse ölü ya da yaralı olarak kurbanlar listesindeki yerlerini aldı.

Saldırılar sonrası halkın bireysel savunma amaçlı silah edinme yönelimi artarken, saldırıların aslında silahlanma özgürlüğünün bir sonucu olduğuna dikkat çekenler de var.

Silah satışlarının daha sıkı kontrol altına alınması için Kongre’den yasa çıkarma girişimleri her defasında başarısızlıkla sonuçlanan eski başkan Barack Obama, terörle olası bağlantısı olan kişilerin uçaklara bindirilmesinin ve silah edinmesinin önüne geçilmesi gerektiğini savunuyordu.

Obama, Beyaz Saray'daki son yılında, Amerikalılar’ın silaha erişimini denetim altına alacak yeni düzenlemeler getirmiş ve silah kontroluyla ilgili tarihi kararı açıklarken, silahlı saldırılarda yaşamını yitiren çocuklarla ilgili konuşması sırasında gözyaşlarına engel olamamıştı.

Kişilerin geçmişleriyle ilgili sicil kaydı araştırmasını ağırlaştıran ve silah satan tüm kurumların kayıt altına alınmasını, bu kurumların da sattıkları silahları kayıt altına almalarını zorunlu hale getiren değişiklik, Amerikan silah lobisini kızdırmıştı.

Başkanlık koltuğundaki Donald Trump, daha Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayıyken, terör bağlantıları nedeniyle seyahat etmeleri yasak olanlar listesinde yer alanlara silah satışlarının engellemesi konusunda Ulusal Silah Derneği’yle görüşeceğini açıklamıştı.

Ancak Las Vegas’ta yaşanan Amerikan tarihinin en kanlı silahlı saldırısından sadece günler önce Trump yönetimi, Amerikan silah üreticilerinin saldırı tüfekleri ve mühimmat da dahil olmak üzere ürettiği küçük silahların yabancı alıcılara satılmasını kolaylaştırmaya hazırlanıyordu.

Beyaz Saray da, Dışişleri Bakanlığı ve Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın uluslararası olmayan ateşli silah satışlarının denetim ve satışlarını kolaylaştırmak üzere bir yasa hazırlığında olduğunu açıklamıştı.

Trump yönetimi yapmayı planladığı yasal düzenlemeyle ateşli silah ticaretini canlandırmayı hedeflese de bazı kongre üyeleri ve silah denetimi savunucuları ihracat kurallarının hafifletilmesinin ve silah ticaretinin kolaylaştırılmasının ülke içinde bir takım sıkıntıları da beraberinde getireceği görüşünde.

Amerika’da sıklıkla kullanılan ateşli silahların 'suç çetelerinin ve militanların' işlerini daha da kolaylaştıracağı ve suça daha çok yönlendireceğine dair endişeler dile getirilirken korkulan başa geldi ve Amerikan tarihinde en çok ölüme neden olan o silahlı saldırı meydana geldi. Çok sayıda eyalette, uzun namlulu olanlar dahil silah taşımak ve "meşru müdafaa" kapsamında ateş açmak serbest. Eğer Alaska veya Arizona’daysanız ruhsatsız silah bulundurabiliyorsunuz. Vermont Eyaleti'ndeyse 16 yaşından gün almış herkes herhangi bir izne gerek duymadan silah satın alabiliyor ve silah taşıyabiliyor. Montana'daysa yaş sınırı 14’e kadar düşüyor. Florida'da hayati tehlike hissedip ateş açarsanız tutuklanmıyorsunuz.

Bireysel silahlanma tartışmalarıyla ilgili çarpıcı rakamlar da var

Amerika’da yapılan bir araştırma 36 yıl içinde 1 buçuk milyon Amerikalı’nın ateşli silahlar yüzünden hayatını kaybettiğini ortaya koyuyor. Bu ölümlerin yüzde 66'sı intihar, yüzde 33'üyse cinayet olarak kayıtlara geçti. Aynı süre içinde sadece 1 milyon 200 bin Amerikalı, askeri çatışmalarda hayatını kaybetti. Kısacası 36 yıl içinde Amerika bireysel silahlanma sonucu savaşlarda kaybettiğinden daha fazla insanın ölümüne ülke sınırları içinde tanık oldu.

Ülke genelinde, silah satıcılarının çoğunun lisanssız olduğu belirtilirken Amerika'da her yıl 9 bin kişi silahlı saldırılarda ölüyor. Ölü sayısının fazla olduğu saldırılarsa yalnızca kısa bir süre haber bültenlerinde yer aldıktan sonra unutulup gidiyor

En son gerçekleşen saldırılarla birlikte bir kez daha gündeme gelen bireysel silahlanma konusu bir süre daha konuşulup rafa kaldırılmadan önce Amerikalılar, bu konuda ciddi bir adım atılmasını bekliyor.