ABD 3 Kasım'da seçimleri gerçekleştirebilecek mi?

ABD'de seçim kaosu her geçen gün artıyor. ABD Başkanı Donald Trump Evanjelik kilisesinde yaptığı son konuşmasında "Tanrı ikinci kez kazanmanızı sağlayacağını söyledi" sözleri ile gündeme gelirken kilsenin bağış kutusuna yüklü miktar para bırakması da dikkatlerden kaçmadı. Biden'ın oy oranı yaptığı mitinglerin ardından artarken son bir iddia ülkede şok etkisi yarattı. Ünlü astrofizikçi Neil deGrasse Tyson; "ABD seçimlerinden bir gün önce Dünya'ya göktaşı çarpabilir" dedi.

Ünlü astrofizikçi Neil deGrasse Tyson, ABD Başkanlık Seçimlerinden bir gün önce Dünya’ya göktaşı düşebileceğini söyledi. Ancak buzdolabı çapındaki göktaşı ciddi bir hasar yaratacak kadar büyük değil.

Ünlü astrofizikçi, 2018VP1 diye bilinen göktaşının saatte 46 bin km. hızla Dünya'ya doğru ilerlediğini ve 2 Kasım'da gezegene isabet edebileceğini ifade etti.

Cosmos: Bir Uzay Serüveni’nin sunucusu, Instagram’da paylaştığı bir gönderide “Asteroit, seçimlerden bir gün önce, 2 Kasım’da Dünya’ya isabet edebilir” diye yazdı.

Göktaşının hasar verecek kadar büyük olmadığını söyleyen astrofizikçi, “Dünya’nın sonu 2020’de gelirse bu, evrenin suçu olmayacak” dedi.

NASA da daha önce asteroidin Dünya’ya yöneldiğini duyurmuş ama çarpışma ihtimalini yüzde 1’den daha az olarak belirlemişti.

Uzay ajansı, "Şu anda gezegenimizin atmosferine girme ihtimali yüzde 0,41. Ancak girseydi de son derece küçük olduğu için parçalanacaktı" açıklamasında bulundu.

ŞU ANA KADAR 30 MİLYON OY KULLANILDI

ABD'de 3 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimleri için şu ana kadar 30 milyona yakın oy kullanıldığı belirtildi.

Erken oylama bilgilerini derleyen internet sitesi "ABD Seçimler Projesi"ne göre, posta ve elden zarf bırakma yoluyla şu ana kadar 29 milyon 648 bin 27 kişi oy kullandı.

Teksas 4 milyon, California 3 milyon ve Florida 2,5 milyondan fazla oyla ülkede erken oylamanın en fazla yapıldığı eyaletler olarak öne çıkarken, posta yoluyla oylama için ülke genelinde seçmenlerin 80 milyona yakın oy pusulası talep ettiği bildirildi.

ABD'DE BÜYÜK ENDİŞE

"Braver Angels" adlı grup tarafından 1-2 Ekim'de yaklaşık 2 bin kayıtlı seçmenle gerçekleştirilen ankette, katılımcıların yüzde 47'sinin seçimlerin adil ve dürüst olmayacağına inandığı belirtildi.

Aynı grubun 1505 seçmenle gerçekleştirdiği diğer bir ankette de katılımcıların yüzde 56'sının seçimlerden sonra sonuçlar nedeniyle şiddet olaylarının artacağına inandıkları ifade edildi.