ABD’de 2021 yılında 100 binden fazla kişinin uyuşturucudan öldüğü ortaya çıktı

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin (CDC) açıkladığı bilgilere göre, ülkede 2021 yılında aşırı dozda uyuşturucu kullanımı nedeniyle 100 binden fazla kişi yaşamını yitirdi.

CDC’ye bağlı Ulusal Sağlık İstatistikleri Merkezi (NHSC) verilerine göre, 2021’de ülke genelinde aşırı doz uyuşturucu alımı nedeniyle yaşanan ölümler bir önceki yıla göre yüzde 15 artarak 100 bini aştı.

NHSC, aşırı doz ölümlerinin rekor seviyede artmasını koronavirüs salgını döneminde hastanelerdeki yoğunluk yüzünden tedaviye erişimin zorlaşmasına bağladı. Ayrıca NHSC, sosyal izolasyon ve uyuşturucu özelliğine sahip ilaçların arzının çok fazla artmanın da ölüm rakamlarının yükselmesinde etkili olduğunu belirtti.

Yetkililer, söz konusu ölümlerin 80 binden fazlasının ağrı kesici özelliğe sahip opioid, morfinden 100 kat daha güçlü bir ilaç olan fentanil de dahil olmak üzere benzeri hapları kullanmaktan kaynaklandığını vurguladı.

Açıklanan veriler, 2021 yılında aşırı dozdan uyuşturucu ölümlerinin bir önceki yıla göre yüzde 75 artışla en fazla Alaska eyaletinde yaşandığını gözler önüne serdi.

Öte yandan ABD’deki Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi (DEA), Çin’in fentanil yapmak için kullanılan kimyasalların ihracatını durdurması gerektiğini açıkladı.

DEA tarafından yapılan açıklamada, ABD’de aşırı dozda uyuşturucudan ölümlerin 2021 yılında 100 bini aşmasının ortaya çıkmasından sonra geldi.

ABD’li yetlililer, çoğu fentalinin Çin yapımı olduğunu belirtiyor. Konu hakkında CSB’ye konuşan DEA Başkanı Anne Milgram, “Çinli kimya şirketlerinden çıkan ve Meksika’ya gelen her kimyasal sevkiyatını takip edebilmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.