ABD Yunanistan’a F-35 satıyor

Amerika Birleşik Devletleri’nin Yunanistan Büyükelçisi Geoffrey Pyatt, Washington’ın Atina’ya F-35 savaş uçakları satmaya hazır olduğunu söyledi. Atina ile Washington’ın kısa süre içinde görüşmesi planlanıyor.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Yunanistan ile askeri işbirliğini artırma isteğinde. Amerika'nın Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği bir röportajında, Atina'nın Washington ile F-35 savaş uçağı ve fırkateynlerin satışını görüşmeyi planladığını doğruladı. Pyatt, savaş uçaklarını Yunanistan'da bulundurulması için uygun altyapı inşa edilmeden F-35'lerin alınmasının mümkün olmadığını da sözlerine ekledi. ABD havacılık devi Lockheed Martin, bu altyapıyı geliştirmenin en az 5 yıl süreceğini duyurdu.

Büyükelçi Pyatt, Atina'nın Donanma ve Hava Kuvvetleri kapasitesini yükseltme planı çerçevesinde, yeni fırkateynlerin satın alınmasına ilişkin iki taraf arasında bir anlaşma tamamlanana kadar Yunan donanmasının bir savaş gemisi alımı için geçici anlaşma ile desteklenebileceğini vurguladı.

Ayrıca Büyükelçi Pyatt, Yunanistan'ın almayı planladığı 4 fırkateyn için Amerika'nın da öneride bulunduğunu açıkladı ve “biz Yunan Deniz Kuvvetlerinin olabildiğince güçlü olmasını istiyoruz. Amacımız sadece demir satmak değil" dedi. Dolayısıyla Washington şu anda Yunan hükümetinden fırkateynler için ilk etapta bağlayıcı olmayan bir 'Talep Mektubu' bekliyor.

BÜYÜKELÇİ'DEN TÜRKİYE AÇIKLAMASI

Büyükelçi Pyatt ayrıca Atina ile Ankara arasındaki istikşafi görüşmelere ilişkin bir soruya da yanıt vererek "Mevcut durumu Ağustos ayında yaşadığımız duruma tercih ediyoruz" dedi ve ABD'nin Başbakan Kyriakos Miçotakis ve Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın, Ankara ile işleri yoluna koymak için görüşmeler yapmasını desteklediğini kaydetti.

Pyatt "Top artık Ankara'nın ayağında" diyerek Yunanistan'ın ikinci tur görüşmelerin Atina'da yapılması için teklif götürerek üzerine düşen adımı atmış olduğuna dikkat çekti.