ABD yönetiminden Ukrayna'ya yeni paketi açıklandı

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, 20 Kasım Pazartesi günü Kiev’e ziyaret gerçekleştirdi ve 100 milyon dolarlık yeni yardım paketi gönderileceğini açıkladı. ABD, Ukrayna’ya aynı zamanda anti-tank silahları ve hava savunma ekipmanları göndereceğini duyurdu.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Nisan 2022’den bu yana Kiev’e düzenlediği ilk gezide, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski’nin yanı sıra Ukrayna Savunma Bakanı Rustem Umerov ve Başkomutan General Valerii Zaluzhnyi ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Austin, ABD’nin Ukrayna’ya uzun süreli destek sözü verdi.

ABD Savunma Bakanı, Ukrayna’ya yapılacak yeni yardım paketi içerisinde tanksavar silahları, hava savunma önleyicileri ve ek olarak Yüksek Hareketli Topçu Roket Sistemi (HIMARS) olduğunu açıkladı.

Ukrayna Devlet Başkanı, ABD Savunma Bakanı’nın ziyareti hakkında, “Bu ziyaret Ukrayna için çok önemli bir anlam ifade ediyor. ABD’nin desteğine güveniyoruz” ifadelerini kullandı.

Ukrayna son dönemde Dnipho nehrinin doğu tarafında ve Karadeniz’de konuşlandığı Kherson bölgesinde birtakım başarılar elde etmesine rağmen ülkenin doğu tarafında Bakhmut ve Adviidka gibi harap olmuş kasabaların etrafındaki çatışmalar Ukrayna açısından çıkmaza girdi.

Savunma Bakanı Austin, görüşme sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, “İki tarafında kış savaşına hazır olduğunu söyleyebilirim ancak Rusya’nın kış savaşında daha agresif olacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Austin'in ziyareti, ABD Kongresi'nde Ukrayna'ya yapılan yardım konusundaki artan tartışmaların ortasında gerçekleşti.

Bazı milletvekilleri ve ABD savunma yetkilileri, Washington'un her iki müttefiki de aynı anda destekleyebileceğini vurgularken, azınlıkta bulunan bir Cumhuriyetçi grup ise Ukrayna'ya daha fazla yardım göndermeye karşı çıkıyor ve vergi mükelleflerinin parasının ülke içerisine harcanması gerektiğini belirtiyor.