ABD yine ekonomi silahını kullandı

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) dış politikada giderek agresifleşmesi müttefiklik ilişkilerinde güven eksikliğine sebep oluyor. Nitekim son olarak Irak'la yaşanan New York Fed Bankası krizi, ABD ile ilişkileri olan ve Amerikan finans sistemi içerisinde hesapları bulunan ülkeleri ve bireyleri rahatsız etmeye yetti. ABD ile ilişkileri olan tüm devletler güven testi ile karşı karşıya durumda.

Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından gerçekleştirilen hava saldırısı sonucu Bağdat’ta öldürülmesinin ardından bölgede sular durulmuyor. Taraflar arasındaki gerginlik her geçen gün aratarak devam ediyor.

FED ÜZERİNDEN TEHDİT

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, Irak’taki Amerikan askerlerinin çekilmesini isteyen Irak yönetimini New York Federal Bankasındaki hesaplarına erişimi kaybetme riski ile tehdit ettiği ortaya çıktı. The Wall Street Journal’da yer alan habere göre, Dışişleri Bakanlığı, Bağdat yönetimini, Irak Merkez Bankası rezervlerini elinde tutan New York Federal Bankasına erişimini kaybetme riski konusunda geçtiğimiz çarşamba günü uyardı.

Irak’ın petrol satışlarından elde edilen gelirlerinin New York Federal Bankasında tutulduğunun altı çizilen haberde, Irak’ın hesaba erişiminin engellenmesi halinde finansal sisteminde kritik sıkıntılarla karşılaşabileceği vurgulandı.

ABD Federal Bankasının Irak Merkez bankasına ait ne kadar parayı tuttuğunu açıklamadığı, ancak Irak Merkez Bankasının en son açıklanan finansal tablolarına göre, 2018'in sonunda New York Federal Bankasının gecelik mevduatta yaklaşık 3 milyar dolar tuttuğu kaydedildi.

SONUÇ: ABD'YE KARŞI GÜVEN KAYBI

Bağdat hükümetinin uluslararası kamuoyuna ‘Irak’ın başka ülkelerle mücadelede kullanılmamasını’ duyurmasına rağmen ABD’nin Irak’ta Kudüs Gücü komutanını öldürmesinin İran-ABD arasında gerginliğe neden olmasının yanı sıra Irak-ABD arasında da gerginliğe neden oldu. Amerikan askerlerinin Irak’tan çekilmesini gündeme getiren Bağdat yönetimine ABD’den New York Federal Bankası üzerinden tehdit savurdu.

Amerika Birleşik Devletleri çöküşünü hazırlıyor gibi. Dış politikada uyguladığı politikalarıyla giderek yalnızlaşan ABD’nin daha da agresifleşmesi, yabancı ülkelere tehditler savurması tepkiyle karşılanıyor. Uyguladığı politikalarla yabancı ülkelerin egemenlik haklarını, özgürlüklerini ayaklar altına alan Washington yönetimi, uluslararası arenada giderek yalnızlaşırken müttefik olduğu ülkelerle ilişkilerine de zarar veriyor.

Diğer taraftan New York Federal Bankası dünya genelinde 250 civarında merkez bankası ve diğer yabancı resmi kurumların hesabını elinde tutuyor. Irak ile çıkar çatışması yaşan ABD, ekonomi kartını oynayarak Irak dışı ülkelerin de dikkatini çekti. Nitekim New York Federal Bankası’nda hesapları bulunan devletlerin Irak’la aynı kaderi paylaşması söz konusudur.

Küresel krizin yaşandığı dönemlerde Amerikan finans sistemi içerisinde yatırımları ve hesapları bulunan ülkeler, birer birer hesaplarını askıya alarak yatırımlarını geriye çekmişti. Irak-ABD krizinde Fed’in bir ekonomik silaha dönüşmesinin etkilerini ilerleyen zamanda göreceğiz. Bu durum karşısında pek çok ülke Amerikan finans sistemi içerisindeki yatırımlarını geri çekmeyi gündemine alabilir. Dolaysıyla Beyaz Saray’ın agresif politikaları ABD’yi yalnızlaştırırken ekonomiye de olumsuz etkileri olacaktır.