ABD'de iklim ve vergi yasa tasarısı Senato'da kabul edildi

ABD Senatosu, sağlık, iklim ve vergi düzenlemelerini baz alan yasa tasarısını kabul etti. Bir süredir tartışma konusu olan “Enflasyon Azaltma Yasası” olarak isimlendirilen yasa tasarısı, Senato’da 50 hayıra karşı 51 evet alarak kabul edildi.

Senato’da 50 Cumhuriyetçi, 50 Demokrat partili vekil oy kullandı. Tasarının kabul edilmesinde önemli rolü Başkan Yardımcısı Kamala Harris oynadı. Harris’in kullandığı oy ile birlikte yasa tasarısı onaylandı.

 Cumhuriyetçi Senatörlerin tamamı yasa tasarısının ekonomiyi daha kötü hale getireceğini düşünerek “Hayır” oyu kullandılar.

ENFLASYONU AZALTMA YASASI

8 Kasım'da gerçekleştirilen ara seçimler öncesinde, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin başarısı olarak görülen yasa tasarısının, gelecek cuma günü Temsilciler Meclisi'ne gelmesi öngörülüyor.

Enflasyonu Azaltma Yasası, ABD tarihinde görülen en büyük iklim yatırımının temsilciliğini yapıyor. Sağlık alanında ilk defa belirli reçeteli ilaçların fiyatını istişare etme ve süresi dolan sağlık hizmetleri sübvansiyonlarını uzatma yetkisi verme hususunda büyük değişikliklerin içeresinde olduğu belirtiliyor.

Yasa Tasarısında, yeni vergi düzenlemelerinin yapılması ile 10 sene içerisinde 700 milyar dolar ek gelir oluşacağını ve bu rakamın 430 milyar dolarını öncelikli olarak karbon emisyonunu azaltma ve sağlık hizmetlerinde kullanılacağının altı çiziliyor.