ABD, Venezuela’nın tüm mal varlıklarını dondurdu

ABD Başkanı Donald Trump, Venezuela’nın ABD’deki tüm mal varlıklarını donduran başkanlık kararnamesini imzaladı. Mevcut ABD yönetimi, halihazırda siyasi bir kriz içinde olan Venezuela’da, muhalif lider Juan Guaido’yu ülkenin devlet başkanı olarak kabul ettiğini açıklamıştı.

ABD, Venezuela’nın tüm mal varlıklarını dondurdu

Bu anlaşmayla birlikte Venezuela ile olan tüm ticari ilişkilerine son veren ABD yönetimi, ülkedeki iktidar değişikliğini yüksek sesle dile getirmesinin ardından, fiili olarak da bu yönde adım atmış oldu. Bu kararla birlikte ekonomisi daha da kötüleşecek olan Venezuela’nın en büyük destekçileri ise Çin ve Rusya. Mevcut ekonomik boşluğu bu ülkelerden gelen yardımlarla kapatmaya çalışan Maduro hükümeti, son anlaşmadan sonra bu ülkelerden daha da fazla yardım talebinde bulunması bekleniyor.

AA'nın aktardığına göre, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ve yönetimini meşru olarak kabul etmeyen ABD yönetimi, Maduro üzerindeki baskıyı daha da artırmayı amaçlayan yeni bir adım attı.

Beyaz Saray, Başkanı Donald Trump’ın imzasıyla yayımlanan Venezuela ile ilgili başkanlık kararnamesini kamuoyu ile paylaştı.

“Venezuela Devletinin Varlıklarının Dondurulması” başlığıyla yayımlanan kararnamede, “Venezuela’nın ABD’deki tüm mal varlıkları ve bu varlıklara dahil olan çıkarları bloke edilmiştir; bunlar transfer edilemez, ihraç edilemez, geri çekilemez ya da ticareti yapılamaz.” ifadelerine yer verildi.

Venezuela yönetimini “ekonomik bir blokaj” altına alacağı belirtilen adımla Trump yönetimi, ABD’den Caracas’la yapılabilecek ekonomik işlemlerin önünü tamamen kesmiş oldu.

Öte yandan aynı kararname ile insani yardımlar hariç Venezuela yönetimindeki tüm yetkililerle yapılacak tüm işlemler de kısıtlanmış oldu.

Geçen hafta ABD Başkanı Trump, Venezuela’ya blokaj veya karantina uygulayabileceğini söylemişti.

ABD yönetimi, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu meşru görmeyen, kendisini geçici devlet başkanı ilan eden muhalif Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido öncülüğündeki muhaliflere açık destek veriyor.

ABD, tarihinin en ciddi siyasi krizini yaşayan Venezuela’yı birçok kez askeri müdahaleyle tehdit etmişti.