ABD, Maduro'yu Venezuela'nın meşru lideri olarak görmediğini açıkladı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Venezuela muhalefetinin “geçici hükümeti” feshetmesine rağmen, Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu “Venezuela’nın meşru lideri” olarak görmediğini açıkladı.

Venezuela muhalefetinin kurduğu geçici hükümetin feshedilmesine ilişkin değerlendirmeler yapan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, “Venezuela’da demokratik olarak seçilmiş kurumu tanımaya devam ediyoruz ve bu da 2015 Ulusal Meclisi’dir. Biz ve bölgenin demokrasileri, 2015 Ulusal Meclisi'nin ve diğerlerinin Venezuela'ya demokrasiyi döndürme çabalarını desteklemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Venezuela halkının, “özgür ve adil seçimler yoluyla demokrasinin barışçıl bir şekilde yeniden tesis edilmesi arzusunu” desteklediklerini söyleyen Ned Price, Maduro yönetimine karşı yaptırım uygulamaya devam edeceklerini söyledi.

Sözcü Price, ABD’nin Juan Guaido’yu Venezuela’nın meşru başkanı olarak tanıyıp tanımadığına ilişkin soruya ise “Juan Guaido halen Ulusal Meclis'in bir üyesi ve Venezuela halkının demokrasi özlemlerini destekleyen 2015 Ulusal Meclisi'nin bir üyesi olarak onunla ve Venezuela'daki diğer benzer düşünen demokratik aktörlerle koordinasyon sağlamaya devam edeceğiz” yanıtını verdi.

Venezuela muhalefeti 30 Aralık'ta ABD dahil birçok ülke tarafından tanınan Juan Guaido liderliğindeki "geçici hükümeti" feshetme yönünde oy kullanmıştı. 

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, yaptırımlara rağmen ABD ile ilişkileri normalleştirmek için çalışmalara istekli olduğunu belirtmişti.