Washington ile Moskova arasında nükleer savaş çıkabilir mi?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, nükleer bir savaşta kazananın olmayacağını ve böyle bir savaşın asla başlatılmaması gerektiğini belirtmişti. Ukrayna savaşının devam ettiği bir dönemde Rus liderin bu açıklamaları oldukça dikkat çekmişti. Peki, ABD ve Rusya’dan nükleer savaş konusunda hangi açıklamalar geldi? İki taraf arasında nükleer savaş yaşanabilir mi?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, nükleer silahların yayılmasının önlenmesi anlaşması (NPT) konulu bir konferansın katılımcıları için yazdığı mektupta nükleer savaş konusundaki düşüncelerine yer verdi. Putin, “Nükleer bir savaşın kazananı olmayacağı ve asla başvurulmaması gerektiği gerçeğinden hareket ediyoruz ve dünya topluluğunun tüm üyeleri için eşit ve bölünmez bir güvenliğini savunuyoruz” ifadelerini kullandı.


111

Ukrayna savaşının devam ettiği bir dönemde, Rus liderin söz konusu açıklamaları oldukça dikkat çekti. Putin daha önce de; “Kim bize engel olmaya çalışırsa bilsin ki Rusya’dan yanıtını alacaktır ve bu, tarihimizde hiç karşılaşmadığınız sonuçlar doğuracaktır” şeklinde konuşmuştu. Putin’in nükleer savaş açıklamaları, uluslararası kamuoyunda endişelerin artmasını beraberinde getiriyor.


211

Geçen hafta konu hakkında açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Joe Biden, Washington’un yeni bir nükleer silah kontrol anlaşması çerçevesini “hızlı bir şekilde” müzakere etmeye hazır olduğunu dile getirmişti. Biden, Rusya’nın ABD ile bu konuda çalışmaya devam etmeye hazır olduğunu göstermesi gerektiğinin altını çizmişti. 


Buna karşılık bir Rus Dışişleri Bakanlığı kaynağı ise Biden’ın 2026’da sona erecek Yeni START Anlaşması’nın yerini alacak yeni bir nükleer silah kontrol çerçevesini müzakere etme önerisini şaşkınlıkla karşıladığını belirtirken; Reuters’e verdiği demeçte, “Bu ciddi bir açıklama mı yoksa Beyaz Saray web sitesi mi hacklendi? Eğer bu hala ciddi bir niyetse, bunu tam olarak kiminle tartışmayı planlıyorlar?” İfadelerini kullanmıştı. 


411