ABD ve Rusya Ukrayna krizini görüşecek

Amerikan ve Rus yetkililer, Ukrayna’daki krizin de dahil olduğu kritik konuları görüşmek için 10 Ocak’ta bir araya gelecek.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi’ndeki bir sözcünün AFP’ye verdiği demece göre, ABD ile Rusya arasında görüşme yapılması bekleniyor. İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan yetkili, ikili görüşmelerin 10 Ocak’ta yapılmasının planladığını söyledi.

ABD’nin Rusya ile kuracağı iletişim için sabırsızlandığını belirten yetkili, “Bir araya geldiğimizde hem Rusya hem de biz endişelerimizi masaya yatırabileceğiz” dedi.

Yetkili ayrıca, Moskova ve NATO temsilcilerinin 12 Ocak’ta, Rusya ve ABD’nin de içinde bulunduğu Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) ise 13 Ocak’ta bir araya gelmesinin beklendiğini aktardı.

10 Ocak'taki toplantı, ABD Başkanı Joe Biden ve Rus mevkidaşı Vladimir Putin'in geçen haziran ayında Cenevre'de gerçekleştirdikleri zirvede başlattıkları Stratejik Güvenlik Diyaloğu girişiminin bir parçası olarak yapılacak.

İkili görüşmede, Rusya’nın Ukrayna sınırına konuşlandırdığı askeri yığınakların da ele alınması bekleniyor. Ancak iki tarafı temsilen toplantıya hangi yetkililerin katılacağı konusunda açıklama yapılmadı.

NATO-Rusya toplantısı ve Rusya ile AGİT Daimi Konseyi arasındaki görüşmelerin de aynı şekilde Ukrayna’daki krize odaklanması planlanıyor.