ABD Kuzey Kore’yi siber dünyada istemiyor!

ABD Ordusunun uzun süren takip ve araştırmalarının ardından yayınladığı rapor Kuzey Kore’nin siber kabiliyetleri ile ilgili bugüne kadar kamuoyunun bilgisi dışında kalmış unsurları gözler önünü sunuyor. ABD Kuzey Kore’ye karşı hamle yapabilmek adına resmi olmayan yollarla ele geçirdiği kripto para cüzdanlarına el koymak için adım atmaya hazırlanıyor. Detaylar haberimizde…

Özellikle fidye yazılım saldırıları ile hukuksuz maddi kazanç sağlayan Kuzey Kore, BM başta olmak üzere kendisine düzenlenen uluslararası yaptırımları da bu sayede bypass ediyor. Kim Jong’un liderliğindeki ülkenin bir internet altyapısı olmamasına rağmen hedefine ulaşan siber alan operasyonlarının arkasında ülke dışında konuşlanmış bir hacker ağının olduğu değerlendirmesi yapılıyordu.

110

Noth Korean Tactics başlıklı rapora göre Kuzey Kore’nin emriyle çalışan yaklaşık 6 bin hacker bulunuyor. Çoğunluğu yurt dışında bulunan siber ordu mensupları Rusya, Malezya, Belarus, Çin ve Hindistan’da konuşlu bulunuyor. Daha önceki raporlarda, çalışmak ya da eğitim amacıyla yurt dışına çıktığı görüntüsü verilen Kuzey Koreli hackerların Avrupa ülkelerinde de bulunduğu iddia edilmişti. 

210

Birleşmiş Millletlerin Kuzey Kore’nin siber suçlarına dair hazırladığı rapora göre, Pyongyang rejimine bağlı hackerlar 2017 Ocak ile 2018 Eylül arasında 5 kripto para borsasından toplam 571 milyon dolar çaldı. Aynı dönem içerisinde hacking faaliyetlerinden Kuzey Kore’nin kasasına 2 milyardan fazla para girdiği tahmin ediliyor.  

ABD Adalet Bakanlığının daha önce Kuzey Koreli hackerlar ile ilgili yaptığı araştırmalar sonucunda yurt dışındaki hackerların başvurduğu yollar arasında sahte şirketler kurmak olduğu da belirlenmişti. Lazarus, Andariel ve Bluenoroff adlı grupların başını çektiği Kuzey Koreli hackerların Büro 121 adlı bir askeri grup tarafından yönetildiği biliniyor.

410