ABD, tanımlanamayan uçan cisimler nedeniyle endişeli günler yaşıyor

ABD ordusu, Michigan eyaletinde yer alan Huron Gölü üzerinde “tanımlanamayan uçan bir nesne” daha düşürdüğünü bildirdi. Pentagon ise son düşürülen tanımlanamayan cisim hakkında “UFO Shotdown” yani 'UFO düşürüldü' açıklamasını yaptı. ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Jack Bergman da ABD ordusunun Huron Gölü üzerinde bir başka "cismi" daha "hizmet dışı bıraktığını" doğruladı. Böylelikle ABD ordusu, son 10 günde dört cisim düşürmüş oldu.

ABD ordusu, son 10 gün içerisinde dört adet uçan cisim düşürdü. 

ABD Savunma Bakanlığı 3 Şubat’ta Çin’e ait olduğu söylenilen yüksek irtifa istihbarat balonunun ABD ana kıtası üzerinde uçuş yaptığını ve Montona eyaletinde aralarında nükleer başlık ve uzun menzilli füze depolarının üzerinden geçtiğini tespit ettiğini açıkladı.

Balon, Başkan Joe Biden’ın emriyle Atlantik Okyanusu üzerine çıktığında, ABD kara sularında, Amerikan ordusuna ait savaş uçağı tarafından vurularak etkisiz hale getirildi.

Beyaz Saray, 10 Şubat’ta ise Başkan Joe Biden’ın emriyle bir ABD savaş uçağının Alaska üzerinde “tanımlanamayan bir nesneyi” düşürdüğünü açıkladı. 

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby de yaptığı açıklamada, “yüksek irtifada seyreden cismin" Pentagon tarafından 24 saat süreyle Alaska hava sahası üzerinde izlendiğini söyledi.

John Kirby, "Cisim 40 bin fit yükseklikte uçuyordu ve sivil uçuş güvenliği için makul bir tehdit oluşturuyordu. Başkan Biden, Pentagon'un tavsiyesi üzerine, ihtiyatlı davranarak orduya cismi düşürme emri verdi" dedi.

11 Şubat'ta ise Kanada Başbakanı Justin Trudeau, ABD ile işbirliği içinde Kanada'nın Yukon bölgesi üzerinde cismi düşürdüklerini açıkladı.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Kanada hava sahasını ihlal eden tanımlanamayan bir nesnenin düşürülmesi emrini verdim. NORAD nesneyi Yukon üzerinde düşürdü. Kanada ve ABD uçakları birlikte nesneye başarılı bir şekilde ateş etti" ifadelerini kullandı. 

Kanada Başbakanı, ikinci paylaşımında ise şunları kaydetti: "Başkan Biden ile konuştum. Kanada Kuvvetleri şimdi nesnenin enkazını kurtaracak ve analiz edecek. Kuzey Amerika'yı izlemeye devam ettiği için NORAD'a teşekkür ederiz." 

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada da; üçüncü cismin düşürülmesinin ABD Başkanı Joe Biden ve Kanada Başbakanı Justin Trudeau tarafından "güvenlik endişesi" nedeniyle onaylandığı belirtildi.

KANADA SAVUNMA BAKANINDAN AÇIKLAMA

Kanada Savunma Bakanı Anita Anand, nesnenin silindir şeklinde olduğunu söyledi ancak nesnenin kökeni hakkında spekülasyon yapmayı reddetti.

Bakan Anita Anand, 12 bin metreden daha yüksek bir irtifada bulunan aygıtın "yasadışı bir şekilde Kanada hava sahasına girdiğini ve sivil uçuşların güvenliği için bir tehdit oluşturduğunu" belirtti.

“Cisim, ABD-Kanada sınırından yaklaşık 160 kilometre uzaklıkta vuruldu" diyen Kanada Savunma Bakanı Anand, bunun geçen hafta Kuzey Carolina'da imha edilen balondan daha küçük "silindirik bir hava aracı" olduğunu söyledi.

Cisimle ilgili analizlerin devam ettiğini belirten Anand, "Dolayısıyla cismin kaynağı hakkında spekülasyon yapmam ihtiyatlı olmaz" dedi.

PENTAGON, “ABD ORDUSU UFO DÜŞÜRDÜ”

Çin balonu ile Alaska ve Kanada üzerinde tanımlanamayan cisimlerin ardından Huron Gölü üzerinde UFO düşürüldüğü bildirildi.

ABD ordusu, Michigan eyaletinde yer alan Huron Gölü üzerinde "tanımlanamayan uçan bir cismi" daha hedef alarak düşürdüğünü açıkladı.

ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Jack Bergman, ABD ordusunun Huron Gölü üzerinde bir başka "cismi" daha "hizmet dışı bıraktığını" doğruladı.

Michigan Temsilcisi Jack Bergman, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Büyük Göller Bölgesindeki operasyonlar konusunda Savunma Bakanlığı (Pentagon) benimle iletişime geçti. ABD ordusu Huron Gölü üzerinde yeni bir cismi indirdi" dedi.

Fox News'in aktardığına göre, ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Elissa Slotkin, de “tanımlanamayan uçan bir nesnenin" ABD Hava Kuvvetleri ve Ulusal Muhafız Pilotları tarafından "düşürüldüğünü" söyledi.

Slotkin, "Hem havada hem de karargahta bu görevi yerine getiren herkes harika bir iş çıkardı. Hepimiz bu nesnenin tam olarak ne olduğunu ve amacını merak ediyoruz. Bu şeyler, ABD ve Kanada'dan geçmeye devam ettiği sürece, Kongre'den enkaz üzerinde yaptığımız incelemelere dayanarak tam bir brifing almasını istemeye devam edeceğim" dedi.

Pentagon’dan yapılan açıklamada ise “ABD Ordusu, Huron Gölü üzerinde bir "UFO" düşürdü. Nesne sekizgen şeklindeydi ve 20.000 fit yükseklikteydi ve ticari uçaklar için tehlike oluşturuyordu” denildi. 

Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, yaptığı yazılı açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden'ın talimatı üzerine söz konusu cismin bir ABD F-16'sı tarafından düşürüldüğünü bildirdi.

Sözcü Ryder, cismin vurulduğu yerin hem karada olası hasarın önüne geçmek hem de cismin kalıntılarını toplanmasının kolaylaştırmak için seçildiğini belirti.

Ryder, “Kuzey Amerika Hava Savunma Komutanlığı (NORAD), cismi pazar sabahı tespit etti, görsel ve radar takibini sürdürdü. Uçuş rotası ve radar verilerine dayanarak, bu cismin, Montana'daki hassas savunma bölgelerinin üzerinde alınan radar sinyaline makul bir şekilde uyumlu olduğunu söyleyebiliriz. Yerdeki herhangi bir şeye yönelik kinetik bir askeri tehdit olarak değerlendirmedik ancak güvenli bir uçuş tehlikesi ve potansiyel gözetleme yetenekleri nedeniyle bir tehdit olarak değerlendirdik" ifadelerini kullandı.

Pentagon son olarak ABD Hava Kuvvetleri tarafından Huron Gölü üzerinde düşürülen “UFO” hakkında bir basın toplantısı düzenleme kararı aldı. Basın toplantısının Türkiye saati ile 01.30'da yapılması planlanıyor.

UFO yani "Unidentified Flying Object” tanımlanamayan uçan nesne anlamına geliyor. UFO, dünya dışı yaşam taşıdığı iddia edilen varlıkları ifade etmek için kullanılsa da gökyüzünde bilinmeyen tüm cisimleri ifade etmek için UFO tanımlaması yapılıyor.