ABD ve İsrail İran’ın nükleer çalışmalarından rahatsız!

İran’da bu gece yaşanan ve sosyal medyada gündem olan patlama sonrasında İran Savunma Bakanlığı sözcüsü General Davud Abdi'den geldi. Abdi, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada askeri ve silah geliştirme üssünde bir gaz patlaması meydana geldiğini söyledi. Ortaya atılan iddialar arasında yeni bir stuxnet saldırısı mı olduğunu düşündürdü. Detaylar haberimizde…

Bu gece İran’ın Tahran ilinde meydana gelen büyük patlama, aynı zamanda pek çok iddianın da ortaya atılmasına neden oldu. Resmi makamlardan yapılan en net açıklama Savunma Bakanlığı sözcüsü General Davud Abdi'den geldi. Abdi, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada askeri ve silah geliştirme üssünde bir gaz patlaması meydana geldiğini söylese de iddia edilen birçok uzman görüş Savunma Bakanlığı sözcüsünün yaptığı açıklamalar tatmin etmedi.

111

Sosyal medyadaki paylaşımlara göre İran elektrik santralinde ya da mühimmat imhası sırasında yaşanan bir patlama olduğu iddia edilirken New York Times (NYT) muhabiri Farnaz Fassihi ise yaşanan patlamanın olduğu bölge olan Parchin’de İran’ın nükleer faaliyetlerini yürüttüğü bir askeri üs bulunduğunu söyledi. Fassihi’nin Twitter hesabından yaptığı tam açıklamada, “İran’daki patlamanın İran’ın nükleer faaliyet yürüttüğü askeri bir üs olan Parchin’de gerçekleştiği bildirildi. İran Devletinden resmi bir açıklama yok dedi. 

211

Reuters’ın İran haber ajansına göre, olayla ilgili soruşturmaların devam ettiği İran’ın Fars eyaletine bağlı Şiraz şehrinde ana elektrik direklerinden birinde de nedeni bilinmeyen bir patlama yaşandığı ve bunun sonucunda da büyük çapta elektrik kesintileri yaşandığı bilinmektedir.

İKİNCİ STUXNET ŞÜPHESİ Mİ? 

Geçtiğimiz hafta hem İsrail Başbakanı hem de ABD Savunma Bakanlığı İran’da devam eden nükleer çalışmalardan rahatsız olduklarını dile getirmişti. İki ülkenin bu denli rahatsızlığını açıkça ifade etmesinden sonra patlamaya ilişkin de bazı sorular beraberinde getiriyor. Bu durumda Parchin askeri üssünde gerçekleşen patlamanın yeni bir triton virüsü ya da kapalı ağ stuxnet saldırısı olduğu akıllara geliyor.

411