ABD ve darbeler tarihi

ABD yönetimi tarafından darbe girişimi yapıldığı iddia edilen Venezuela’daki gelişmeler, ABD’nin müdahil olduğu ülkeleri akıllara getirdi. Günümüzde Washington'ın farklı ülkelerde düzenlenen 50'den fazla genel seçime müdahale ettiği biliniyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin başka ülkelere müdahalesinin; askeri darbeler, siyasi suikastler, muhalifleri finanse etmek, şantaj ve propaganda yoluyla gerçekleştiği biliniyor.

1948 İtalya seçimleri

ABD’nin ‘komünizmle mücadele’ adı altında seçimlere ve dolayısıyla siyasal düzene etki ettiği ülkelerden biri de Avrupa’nın göbeğindeki İtalya idi. 1948 yılındaki seçimlerde Komünist Parti yerine Hristiyan Demokrat Partinin kazanması için İtalya'daki iş birlikçilerine milyonlarca dolar destek sağlayan CIA, bu sayede ülkedeki seçimlerin kaderini belirledi. CIA ajanı Mark Wyatt, 1995 yılında CNN’e verdiği röportajda "Elimizde çantalar dolusu para vardı, bu paraları belirli politikacılara ve onların seçim kampanyalarına aktarıyorduk" deyip, durumu itiraf etmişti.

137

Daha sonra kayıtlardaki gizliliğin kalkmasıyla CIA'in İtalya'da o tarihten sonraki 24 yıl boyunca Hristiyan Demokratların seçimlerde başarılı olması için çaba gösterdiği iyice ortaya çıktı.

ABD’nin müdahalesi sonrası Komünist Parti, 1948 seçimleriyle beraber ardından gelen yedi seçimi daha kaybetti.

237

1953 Filipinler Devlet Başkanlığı seçimleri

1953 yılında yapılan seçimlerde ABD’nin asıl amacı, ABD yanlısı hükümetin kurulmasını sağlamaktı. Bu amaç doğrultusunda yine İtalya’daki gibi CIA tarafından yönlendirme yapıldı. CIA tarafından Ramon Magsaysay’a destek verildi ve seçimleri kazanan Magsaysay, ABD’yi destekledi.

1953 İran- Ajax Operasyonu

ABD ve İngiltere için çok önemli bir konumda olan İran’da yönetim değişikliği için bu iki ülke medyanın avantajlarını sonuna kadar kullanmışlardır. Burada amaç, İran Başbakanı Musaddık’ın hükümetini düşürüp İran petrollerinin ele geçirilmesini sağlamaktı. Propagandanın yaygın şekilde kullanıldığı bu ABD etkisindeki operasyonda, Musaddık hükümetini güçsüzleştirmeleri için meclis ve ordu mensuplarına, basın çalışanları ve gazetecilere rüşvet bile verildi.

437