ABD ve Batı ülkeleri TikTok’u neden yasaklıyor?

Son dönemde ABD ve Batı ülkeleri başta olmak üzere birçok ülke, Çinli ByteDance şirketine ait olan TikTok’a erişimi kısıtlama kararları alıyor. Peki, TikTok’a erişimi kısıtlama çabalarının arkasında hangi nedenler var?

Oksijen Gazetesi’nin aktardığına göre, Batı’daki kanun koyucular ve düzenleyicilerin TikTok konusundaki endişeleri her geçen gün artıyor. Batılı yetkililer, TikTok ve sahibi ByteDance’in konum bilgisi gibi hassas kullanıcı verilerini Pekin hükümetinin eline verebileceğini düşünüyor. 


110

Batılı yetkililer, Pekin hükümetinin istihbarat toplama operasyonları için Çinli şirketlerden ve vatandaşlardan gizlice veri talep etmesine izin veren yasalara dikkat çekiyorlar.


210

The New York Times’tan Sapana Maheswari Amanda Holpuch’un Oksijen Gazetesi’nde yayınlanan yazısına göre, Batılılar, Çin’in TikTok içerik önerilerini yanlış bilgileri yaymak için kullanabileceğini dile getiriyor. 


Pekin hükümetinin ise söz konusu iddiaları uzun bir süredir yalanladığı ve ByteDance şirketiyle arasına mesafe koymaya çalıştığı biliniyor.


410