ABD ve Avrupa ülkelerinde başlayan grev dalgaları

ABD ve Avrupa ülkeleri, yüksek enerji, kira ve gıda fiyatlarının etkisiyle artan yaşam maliyetleri nedeniyle grev ve protestolarla karşı karşıya kalıyor. Göstericiler, hükümetleri enerji maliyetlerinin baskısı altındaki hane ve şirketlere yardım etmek için yeterince çaba göstermemekle suçluyor.

17 Ekim 2022 tarihinde Almanya’da Eurowings pilotları üç günlük iş bırakma eylemine başladıklarını açıklamıştı.


112

Almanya’da Kasım 2022’de ise on binlerce metal işçisi, patron temsilcilerinin toplu sözleşme görüşmelerindeki tutumu nedeniyle uyarı grevi, yürüyüş ve mitingler gerçekleştirdi.


212

AB’nin Rusya yaptırımlarının tetiklediği enflasyon ve hayat pahalılığındaki artış, grev ve eylem silsilesi halinde Avrupa ülkelerine yayılmaya devam etti.

11 Kasım 2022’de İspanya'da demir yolları şirketi Renfe'ye bağlı işçiler, maaş artışı taleplerinin karşılanmadığı gerekçesiyle greve gitti.

İspanya'da 14 Kasım 2022 tarihinde de “Nakliyecileri Savunma Platformu"nun çağrısıyla kamyoncular, enerji krizinden kaynaklanan kayıplarının karşılanması talebiyle süresiz grev kararı aldı. Ancak 15 Kasım’da greve katılanların "zulüm, taciz ve baskı gördüğü" belirtilerek alınan karar sonlandırıldı.


412