ABD'den Suriye'ye hava saldırısı: 1 kişi öldü, 6 kişi yaralandı

Amerika Birleşik Devletleri; bir taşeronunun öldüğü, beş hizmet görevlisinin ve bir taşeronun yaralandığı bir drone saldırısının ardından Suriye’de bir hava saldırısı operasyonu düzenledi.

Hasiçi’ndeki bir Koalisyon üssünde bulunan bakım tesisine gerçekleştirilen bir saldırı, ABD’li bir vatandaşın ölümü ve altı vatandaşın yaralanmasıyla sonuçlandı.

İstihbarat görevlileri, insansız hava aracının kökeninin İran olduğunu düşünüyor.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, konuyla ilgili perşembe günü yaptığı açıklamada, “Başkan Biden’ın direktifi doğrultusunda, ABD Merkez Komutanlığı güçlerine bu gece Suriye'nin doğusunda İran İslam Devrimi Muhafızları Ordusu’na bağlı grupların kullandığı tesislere karşı hassas hava saldırıları düzenleme yetkisi verdim” ifadelerini kullandı.

Pentagon’un açıklamasında; hassas hava saldırılarının ABD personelini korumayı hedeflediği, Washington’un tansiyonların yükselmesini önleyecek ve ölümleri en aza indirecek orantılı ve planlı bir eylemde bulunduğu kaydedildi.

Austin, “Başkan Biden’ın açıkladığı gibi; insanımızın korunması için gereken her şeyi yapacağız ve her zaman kendi belirlediğimiz zamanda ve yerde karşılık vereceğiz” dedi.

Hayatını kaybeden taşeronun yakınlarına başsağlığı dileklerinde bulunan Bakan, hiçbir grubun ABD askerine sinsice saldıramayacağını vurguladı.