NASA & SpaceX asimetrik odaklı çalışıyor

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı(NASA), Amerikan roket, uydu ve uzay mekiği üreticisi SpaceX’e ait Dragon uzay aracını ilk tam operasyonel mürettebatı ile uzaya gönderdi. Bu durum başta ABD olmak üzere ülkelerin uzay üzerinde askeri birlik ve uzay kuvveti kurabileceği anlamına geliyor. Ülkelerin uzay kuvveti kurmasına ABD öncülük mü edecek. Detaylar haberimizde…

Soğuk Savaş döneminde yoğun şekilde yaşanan uzayda askeri rekabet, giderek artan sayıda ülkenin uzaydan askeri görevlerle faydalanma imkânına erişmesiyle çok boyutlu ve çok taraflı bir niteliğe bürünmüştür. Günümüzde yörüngedeki uydular, askeri operasyonların asli birer unsuru haline gelmişlerdir. 

110

UZAY KUVVETLERİNİN ANA AMACI ERKEN İSTİHBARATTIR!

Bunun bir yansıması olarak pek çok gelişmiş ülke uzaya yönelik bağımsız uzay kuvvetleri kurmuş ya da hava kuvvetlerinin görev, yetki ve sorumluluğunu genişletmiştir. Buna bir örnek olarak ABD’de, bağımsız bir Uzay Kuvvetleri Komutanlığı kurulmasına ilişkin yapılan çalışmaları örnek vermek mümkündür.

210

Amerika Havacılık ve Uzay Ajansı(NASA), Amerikan roket, uydu ve uzay mekiği üreticisi SpaceX’e ait Dragon uzay aracını ilk tam operasyonel mürettebatı ile uzaya gönderdi. SpaceX Falcon 9 roketi, içinde "Crew-1" ismi verilen 4 astronot Pazar günü yerel saatle 19.27’de Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi’nden gerçekleştirildi.

SpaceX Falcon 9 roketi, içinde "Crew-1" adı verilen 4 astronot ile Pazar günü yerel saatle 19.27’de Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatıldı. Cumartesi günü fırlatılması planlanan ancak Eta kasırgası nedeniyle fırlatılışı ertelenen SpaceX’e ait uzay aracı, 27 saat süren bir yolculuktan sonra pazartesi yerel saat ile 23.00 civarında Uluslararası Uzay İstayonu'na (ISS) kenetleneceği bildirildi.

410