Çin Sincan'ı açık hava hapishanesine dönüştürdü

ABD Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Din Özgürlüğü Ofisi direktörü Daniel Nadel, Pekin hükümetinin Sincan'ı Uygur Müslümanları için bir "açık hava hapishanesine" dönüştürdüğünü söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Din Özgürlüğü Raporu, 1998 yasası kapsamında her yıl ABD Kongresi tarafından yayınlanıyor. Raporda dünya çapında birçok ülkedeki din özgürlüğü koşulları değerlendiriliyor.

Bu yıl yayınlanan raporda, Çin’in Sincan’da Uygur Müslümanlarına karşı yaptığı zulme değinildi. ABD Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Din Özgürlüğü Ofisi Direktörü Daniel Nadel, Çin’in "tüm bölgeyi açık hava hapishanesine" dönüştürdüğünü söyledi.

ABD VE BİRLEŞMİŞ MİLLETLER ÇİN’E TEPKİ GÖSTERDİ

Nadel, Washington DC'deki bir konferansta yaptığı açıklamada, Çin'in Uygurlulara olan baskısını tüm bölgeyi kapsayacak şekilde genişlettiğini belirtti.

ABD’nin Çin’in bu durumuna kayıtsız kalamayacağını söyleyen Nadel, "ABD, Çin hükümetinin Sincan'daki Müslüman Uygurlara ve diğer etnik ve dini azınlık gruplarının üyelerine karşı işlediği suçlardan uzak duramaz" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, daha önceden yapmış olduğu insan hakları araştırmasında Çin'in Uygurlara karşı “soykırım” yaptığına karar vermişti.

Birleşmiş Milletler, Çin'in mesleki becerileri öğretmek ve aşırı gruplarla mücadele etmek için gerekli olduğunu söylediği bölgedeki kamplarda yaklaşık bir milyon Uygur'un tutulduğunu söyledi.

Şubat ayında BM İnsan Hakları Konseyi'nde Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, iddialara yönelik "iftira niteliğinde saldırılar" olduğunu söyleyerek reddetti. Sincan’ın batı bölgesinde 24 bin cami olduğunu söyleyen Wang Yi, “Esas gerçekler, Sincan'da hiçbir zaman sözde soykırım, zorla çalıştırma veya dini baskı olmadığını gösteriyor” dedi.

BLİNKEN: “DİN ÖZGÜRLÜĞÜ BİR İNSAN HAKKIDIR”

Çin’in yanı sıra İran, Myanmar, Rusya, Nijerya ve Suudi Arabistan da dini azınlıklara karşı tutumları nedeniyle eleştirildi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, düzenlediği basın toplantısında İran'ın Bahai, Hıristiyanlar, Yahudiler, Zerdüştler ve Sünni Müslümanları sindirmeye, taciz etmeye ve tutuklamaya devam ettiğini söyledi.

Öte yandan Blinken, Myanmar'da askeri darbe liderlerinin, çoğunluğu Müslüman olan Rohingya'ya yönelik etnik temizlik ve zulümlerin sorumluları arasında yer aldığını belirtti.

Suudi Arabistan'da bir milyondan fazla Hristiyan olmasına rağmen dünyada kilise olmayan tek ülke olduğunu söyleyen Blinken, "Din özgürlüğü bir insan hakkıdır” diyerek eleştiride bulundu.