Jake Sullivan, KDHC’ye karşı Güney Kore ve Japonya ile çalıştıklarını açıkladı

Yonhap haber ajansına göre, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’ne (KDHC) yönelik somut önlemlerin etkili biçimde uygulanması için Güney Kore ve Japonya ile çalıştıklarını söyledi.

Yonhap haber ajansında yer alan habere göre, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan,  Güney Kore’nin başkenti Seul’de düzenlenen foruma çevrimiçi olarak katıldı.

Forumda ABD'nin stratejik kabiliyetlerinin bölgede daha görünür olabileceğini belirten Sullivan, Seul-Washigton Genişletilmiş Caydırıcılık Strateji ve Danışma Grubu'nun (EDSCG) çalışmalarının sürdürülmesi gerektiğini söyledi.

Jake Sullivan, ABD ve Güney Kore liderlerinin kasımda Kamboçya’da “genişletilmiş caydırıcılık" konusunu görüştüklerini ifade etti. 

“Genişletilmiş caydırıcılık" konusuna ilişkin görüşmelerin devam edeceğini kaydeden Sullivan, müttefiklerle ikili ve çok taraflı formatlarda hassas nükleer silahlar konusuna daha derinlemesine düşünüleceğini söyledi.

Sullivan, Kuzey Kore'ye yönelik somut önlemlerin etkili biçimde uygulanması için Güney Kore ve Japonya ile çalıştıklarını belirtti.