Biden, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskyy'yi Beyaz Saray'a davet etti

ABD Başkanı Joe Biden, NATO'ya katılacakları iddialarının ardından Rusya ile savaşın eşiğinden dönen Ukrayna'nın Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy'yi bu yaz Beyaz Saray'a davet etti.

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ilk temasından önce kritik bir davet yaptı. 

Başkan Biden, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy'yi bu yaz Beyaz Saray'a davet etti. 

Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Biden'ın daveti telefonda ilettiğini belirterek, ikilinin ABD - Ukrayna ilişkilerindeki tüm meseleler hakkında görüşeceklerini ve Ukrayna'nın geleceği, toprak bütünlüğü gibi konulara ilişkin de temaslarda bulunacaklarını vurguladı.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskyy, sosyal medya hesanından yaptığı açıklama ile ABD Başkanı Biden'a davet için teşekkür etti.

Ukrayna'dan yapılan açıklamada ise Biden yönetiminin Kiev ile 900 bin civarında Covid-19 aşısı göndermeyi taahüt ettiği belirtildi. 

Beyaz Saray geçtiğimiz hafta COVAX programı kapsamında 80 milyon doz aşının haziran ayı sonuna kadar paylaşılcağını duyurmuştu. 

Beyaz Saray, 25 milyon ilk doz aşının 6 milyonunu, Meksika, Kanada, Güney Kore, Batı Şeria ve Gazze, Hindistan, Ukrayna, Kosova, Haiti, Gürcistan, Mısır dahil ABD müttefiklerine ve ortaklarına yönlendirilecek. Hemen ardından da Ürdün, Irak ve Yemen'in yanı sıra Birleşmiş Milletler'de (BM) çalışanlara aşı gönderilecek.