ABD’den Ukrayna’ya 450 milyon dolarlık ek yardım

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından birden fazla yardım paketi açıklayan Washington yönetimi, uzun menzilli füze sistemlerini de kapsayacak olan 450 milyon dolarlık ek yardım paketini duyurdu.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından hem ekonomik hem de silah yardımları ile Kiev yönetimine destek olan ABD yeni bir yardım paketi açıkladı. 

Pentagon'un yeni yardım paketine ilişkin açıklamasında, 450 milyon dolar değerinde olacağı ve pakette 4 adet Yüksek Hareket Kabiliyetli Topçu Füze Sistemi (HIMARS), 18 adet kıyı ve nehir devriye botu ve mühimmatın bulunacağı belirtildi.

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, yardım paketlerine ilişkin açıklamasında, ABD'nin her yardım paketinde olması gereken silahları tespit edebilmek amacıyla Kiev yönetimi ile yakın temasta olduğunu vurgulayarak, "Bunu bu şekilde yapmamızın nedeni, yapılacak yardımın savaş alanında neler olup bittiğiyle ilişkili olmasını sağlamaktır" ifadelerini kullandı. 

Ukrayna tarafından yapılan açıklamada ise ABD'nin daha önce gönderdiği HIMARS topçu füze sisteminin ilk bölümünün teslim alındığı bildirildi. 

Rusya'nın Ukrayna'yı 24 Şubat'ta işgal etmesinin ardından Washington yönetimi tarafından Kiev'e aktarılan yardım miktarı 6,1 milyar dolara ulaştı.