ABD Ukrayna'ya 'sustalı drone' gönderecek

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından Kiev yönetimine silah yardımını onaylayan ABD'nin göndereceği silahlar arasında sustalı drone'ların olduğu iddia edilmişti. ABD'li yetkililer iddiaları doğruladı.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından hem NATO hem de ABD, Kiev yönetimine maddi ve silah yardımlarını onaylamıştı. Ukrayna'ya 800 milyon dolarlık yeni bir askeri destek paketini onaylayan ABD'nin Ukrayna'ya göndereceği silahlar da ortaya çıktı. 

ABD'nin Ukrayna'ya göndereceği askeri teçhizat arasında 9 bin anti-zırh sistemi, 7 bin silah, 100 adet de İHA bulunduğu belirtildi. 

Basına yansıyan haberlerde son teknoloji 'sustalı' İHA'ların Ukrayna'ya sevk edileceği iddia edilmişti. ABC News'in ABD'li yetkililerden aldığı bilgilere dayanarak yayınladığı habere göre, Ukrayna'ya, AeroVironment tarafından üretilen Switchblade 600 ve 300 gönderecek.

En ölümcül silahlar arasında sayılan söz konusu drone'lar, zırhlı araçlar ve tanklara saldırı amacıyla kullanılıyor. 

15 dakika ve 25 dakika havada kalabilen drone modelleri, askerlerin sırt çantalarında da taşınabilmesi ile biliniyor. Havada yaklaşık 65 mil hıza ulaşabilen drone'lar, tek kullanımlık ve fırtılmalarının ardından kendini de imha ediyor. Özel kamera ve GPS teknolojileri ile donatılan drone'lar, hedefin yakınlarında sivillerin bulunması halinde geri çağırılabiliyor.