ABD Rusya’ya çağrıda bulundu: “Niyetini belli et”

Son günlerde devam eden Rusya-Ukrayna arasındaki kriz hakkında ABD’den açıklama geldi. ABD, Rusya’dan niyetini belli etmesini istedi.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby yaptığı açıklamada, Ukrayna sınırında yaşanan askeri hareketlilik için Rusya’nın niyetini belli etmesini istedi.

Günlük basın toplantısında konuşan Kirby, gündemde bulunan konular ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kirby, Ukrayna sınırının güneyi ve doğusunda yaşanan gelişmeleri ve Rusya’nın askeri hareketliliğini yakından takip ettiklerini belirtti.

ABD’nin Ukrayna’yı askeri ve siyasi olarak desteklemeye devam edeceğini söyleye Kirby, Rusya’yı bölgedeki niyetini belli etmemek ile suçladı.

Kirby, “Rusya’nın Ukrayna’da niyeti tam olarak belli değil. Rusya’nın sınır boylarında bu kuvvetlerini hareketlendirme konusunda niyetini açık etmesi çağırısında bulunuyoruz” şeklinde konuştu.

“UKRAYNA NATO’YA GİRERSE İŞLER KÖTÜLEŞİR”

Kremlin Sözcüsü Dmitrly Peskov bölgede yaşanan gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu. Gazetecilerin Ukrayna’nın NATO’ya girme isteği hakkında sorduğu soruya yanıt veren Peskov, “Bizim açımızdan bu, durumu daha da kötüleştirecektir. Çünkü NATO’ya girmekten söz ederken hiçbir şekilde halkın görüşleri göz ardı edilemez” ifadelerini kullandı.