ABD’den ‘Türkiye’ye F-16 satışı’ açıklaması

Türkiye ile ABD arasında görüşülmesinin ardından yeni bir adım beklenen F-16 müzakerelerine ilişkin Washington’dan dikkat çeken bir açıklama geldi.

ABD, Rusya'dan S-400 savunma sistemlerinin alınmasının ardından Türkiye'yi F-35 programından çıkarma kararı almıştı. Hemen ardından Türkiye ABD’den 40 adet F-16 savaş uçağı ve F-16’lar için 80 adet modernizasyon kiti satın almak için talepte bulunmuştu.

Yunan lobisine yakınlığı ile bilinen ABD'li senatörler tarafından sunulan ve Türkiye'ye yeni F-16 savaş uçağı satışını kısıtlayan yasa tasarısının, temmuz ayında Temsilciler Meclisi'nde yapılan oylamada kabul edilmesinin ardından Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından Kiev yönetimine desteği ile sık sık gündeme gelen Türkiye'ye F-16 satışına ABD Başkanı Joe Biden'ın yeşil ışık gelmişti. 

Türkiye'ye F-16 satışına ilişkin açıklama yapan Süreçle ilgili dün açıklama yapan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby, Başkan Joe Biden'ın anlaşmaya desteğinin sürdüğünü söyledi. 

Zoom üzerinden Beyaz Saray’daki gazetecilere verdiği brifingde bir gazetecinin Türkiye’nin ABD’den F-16 modernizasyonu için yaptığı talebi sorması üzerine, “F-16 programına ilişkin bir güncellememiz yok. Başkan Joe Biden bu anlaşmaya desteğini sürdürüyor” yanıtını verdi.