ABD, Türkiye’ye F-16 satışına olumlu bakıyor

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye olası F-16 savaş uçağı satışı konusunda görüşlerini açıkladı. Kongre’ye gönderilen mektupta, bu satışın ABD’nin ulusal güvenlik çıkarlarıyla uyumlu olacağı belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Kongre’ye gönderdiği mektupta Türkiye’ye olası F-16 savaş uçağı satışı konusunda görüşlerini açıkladı.

Mektupta satışın yapılacağı konusunda herhangi bir teminat ya da zaman çizelgesi yer almadı. Ancak Türkiye’ye F-16 tedarik edilmesinin ABD’nin ulusal güvenlik çıkarlarıyla uyumlu olacağı ve uzun vadede NATO’nun bütünlüğüne hizmet edeceği dile getirildi.

Reuters tarafından yapılan habere göre, 17 Mart tarihli mektup, ABD Temsilciler Meclisi üyelerinin 4 Şubat’taki mektubuna yanıt olarak yazıldı. Demokrat ve Cumhuriyetçi partilerden birçok milletvekili, bu mektupta Biden yönetimine Türkiye’nin F-16 talebini reddetmesi için çağrı yapmıştı.

Ankara hükümeti Ekim 2021’de ABD’den 40 adet Lockheed Martin yapımı F-16 savaş uçağı ve 80’e kadar yakın modernizasyon kiti satın alma talebinde bulunmuştu. ABD şu ana kadar olası satışla ilgili görüş bildirmemişti.

ABD’nin NATO müttefiki Türkiye’ye silah satışı, Ankara hükümetinin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri almasının ardından tartışmalı hale gelmişti. Washington bu alım nedeniyle Türkiye’ye bir dizi yaptırım uygulamıştı. Ayrıca Türkiye, F-35 programından da çıkarılmıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Yasama-Kongre İlişkilerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Naz Durakoğlu’nun imzasıyla Kongre’ye sunulan mektupta, Türkiye-ABD ilişkilerinde yaşanan sorunların kabul edildiği ancak Ankara hükümetinin Ukrayna’ya verdiği desteğe vurgu yapıldığı gözlemlendi. Mektupta, Türkiye’nin Kiev’e verdiği bu desteğin “bölgedeki habis nüfuz karşısında önemli bir caydırıcı” olduğu dile getirildi.

Mektupta ayrıca, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye’ye F-16 satışına onay vermesi durumunda bunu ilgili yasal süreç kapsamında Kongre’ye bildireceği ifade edildi.