ABD tekrar dinlemeye hazırlanıyor!

Washington yönetimi, Amerikalıların telefon ve mesaj kayıtlarını takip eden programı, tekrar hayata geçirmeyi planlıyor.

Trump yönetimi, Edward Snowden’in açığa çıkardığı dinleme programını tekrar aktif hale getirmeyi planlıyor. Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA), Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlarının telefonlarını ve yazılı mesajlarını, terörist aramak amacıyla programın yasal işlerliğinin devam etmesini istiyor.

Independent Türkçe’nin aktardığı bilgilere göre, Kongre’ye iletilen ve New York Times tarafından ele geçirilen bir mektupta, Trump yönetiminin Kongre üyelerinden terörle mücadele kapsamında hazırlanan ve NSA’ya Amerikalıların ülke içindeki iletişim hareketliliğine dair kayıtlara erişim hakkı tanıyan Özgürlük Yasası’nı (Freedon Act) kalıcı hale getirmesini talep ettiği belirtildi.

NSA’nın eski çalışanı Edward Snowden’in 2013’te NSA’nın konuşma ve yazışmaları gizlice topladığı programı deşifre etmesinin ardından devreye sokulan yasanın süresi aralık ayında doluyor ancak Trump yönetimi bu sürecin devamı için çaba harcıyor.

Birkaç gün önce görevinden ayrılan Dan Coats’ın Ulusal İstihbarat Direktörü olarak yaptığı son işlerden biri olarak çarşamba günü imzaladığı ve gizlilik derecesi bulunmadığı kaydedilen mektup, NSA’nın söz konusu programı, yasal olarak yetkilendirildiğinden daha fazla kayıt toplamasına neden olan ve sıkça tekrarlanan teknik zorluklardan sonra belirsiz süreliğine kapattığını kabul ediyor.

Mektubunda “Ulusal Güvenlik Ajansı ayrıntılı arama kaydı programını askıya almış ve bu yetki kapsamında edinilen kayıtlar silinmiştir” ifadesini kullanan Coats, böyle bir kararın alınmasında programın istihbarat değeri ve ilgili maliyetlerin yanı sıra işletme temelli ticari kayıtların istihbarat amaçları için kullanmasının getirdiği eşi görülmedik zorlukların yol açtığı uyum ve veri bütünlüğü kaygılarının etkili olduğunu vurguladı.

Sistemin sonlandırıldığına dair haberler daha önce de gündeme gelmiş ancak Trump yönetimi programın son durumunu resmi olarak kabul etmemişti. Bu arada başta FBI tarafından kullanan üç gözetim programının süresi de aralık ayı ortalarında dolacak.

Söz konusu kanun hükümleri, dedektiflerin “bir ulusal güvenlik soruşturmasıyla ilgili ticari kayıtları toplamak için mahkeme emri çıkarmasına, yabancı bir güçle bağlantısı olmayan 'yalnız kurt' teröristlerin konuşmalarını gizlice dinlemek için telefon hatlarına aygıt takılmasına ve gözetimden kaçmak için telefon hattını değiştirenve  bir terörist ya da ajan olduğundan şüphelenilen kişilerin telefonlarını dinlemeye devam edilmesine" imkan tanıyor.

NSA’nın Amerikalıların yurt içinde arama kayıtlarına erişme ve bunları analiz etme yetkisi, 11 Eylül terörist saldırılarından sonra George W. Bush yönetimi tarafından getirilmişti.