ABD-Taliban görüşmesinde farklı açıklamalar dikkat çekti

Amerikan askerlerinin Afganistan’dan çekilmesinin ardından ABD ve Taliban arasındaki ilk görüşme Doha’da gerçekleşti. Taliban sözcüsü görüşmeye dair olumlu açıklamalar yaparken, Beyaz Saray’dan gelen açıklamalarda ise görüşmelerin örgütü tanıma anlamına gelmediği vurgulandı.

ABD, Afganistan’dan çekilmesinin ardından ilk kez Taliban ile doğrudan görüştü. Katar’ın Doha kentinde yapılan görüşmede, aşırılık yanlısı grupların kontrol altına alınması, ABD vatandaşlarının tahliyesi ve insani yardım konuları ele alındı.

ABD’li yetkililer, Taliban’ın eylemlerine göre değerlendirileceğini vurgularken, görüşmelerin “samimi ve profesyonel” olduğunu söyledi. Ayrıca görüşmenin Taliban’ın tanınması anlamına gelmediğinin de altını çizdi.

Taliban tarafından gelen açıklamada ise, “ABD temsilcileri, Afganlara insani yardım yapacaklarını ve diğer insani yardım kuruluşlarının yardımlarını ulaştırması için kolaylık sağlayacaklarını belirtti” ifadeleri kullanıldı.

İnsani yardımın, ihtiyacı olanlara şeffaf bir şekilde ulaştırılmasında yardım kuruluşlarıyla iş birliği yapacaklarını belirten Taliban üyeleri, bu doğrultuda yabancı uyruklu kişilerin işlerini kolaylaştıracaklarını da sözlerine ekledi.

Taliban’ın açıklamaları ABD tarafından henüz onaylanmazken, Beyaz Saray Sözcüsü Ned Price, iki tarafın “doğrudan Afgan halkına güçlü insani yardım sağlanması” konusunu görüştüklerini söyledi.

Price, “ABD heyeti, güvenlik ve terör endişeleri, ABD vatandaşları, yabancı uyruklu kişiler ve Afgan ortaklarımız için güvenli geçişin yanı sıra kadınların Afgan toplumunun tüm yönlerine anlamlı katılımı da dahil olmak üzere insan haklarına odaklandı” dedi.

Taliban, IŞİD’in Horasan Eyaleti’ndeki faaliyetlerini yürüten IŞİD-K ile mücadele konusunda ABD işe iş birliğini reddetti. Örgütün Katar’daki Sözcüsü Suhail Shaheen’in AP’ye yaptığı açıklamada, rejimin DEAŞ ile bağımsız olarak mücadele edebileceğini söylediği aktarıldı.