ABD Yemen ateşkesindeki rolü nedeniyle Suudileri övdü

Beyaz Saray, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Yemen’deki ateşkesin uzatılmasındaki rolünü övdü.

ABD Başkanı Joe Biden’ın Suudi Arabistan ziyareti öncesi iki ülke arasındaki buzlar eritiliyor. Beyaz Saray Basın Sekreteri Karine Jean-Pierre gazetecilere verdiği demeçte, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Yemen’deki ateşkesin uzatılmasındaki rolü nedeniyle övgüyü hak ettiğini söyledi.

Jean-Pierre, “Bölgenin dört bir yanından gelen iş birliği diplomasisi olmadan bu ateşkes mümkün olmazdı. Özellikle Kral Selman’ın ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi’nin ateşkesi sağlamaya yardım etmedeki liderliğini takdir ediyoruz” ifadelerini kullandı.

ABD ve Suudi Arabistan arasındaki ilişkiler, 2018 yılında İstanbul’daki Suudi Arabistan Konsolosluğu’nda gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinin ardından gerilmişti. Ancak haziran ayı sonunda Avrupa ve İsrail ile birlikte Suudi Arabistan’a da gitmesi beklenen Biden’ın ziyareti öncesi daha ılımlı söylemlerin basında yer aldığı dikkat çekti.

Jean-Pierre, petrol fiyatlarının düşürülmesi için girişimlerde bulunan ABD Başkanı’nın Suudi Arabistan ziyaretini doğrulamadı, ancak ABD’nin çıkarları doğrultusunda yabancı liderle olan ilişkilerin geliştirildiğini ifade etti.

Reuters’e konuşan üst düzey bir Beyaz Saray yetkilisi, Biden’ın Orta Doğu’daki liderle tanışmak için fırsat aradığını ve bunu “ABD’nin çıkarına olduğuna ve böyle bir angajmanın sonuç verebileceğine karar verirse” yapacağını söyledi.