ABD Suudi Arabistan’a karşı yumuşuyor

Biden’ın başkanlık koltuğuna oturmadan önce Kaşıkçı cinayetindeki rolü nedeniyle Suudi Arabistan ve Veliaht Prens Selman’a karşı sert ithamlarda bulunmuştu. Ancak göreve başlamasının ardından ABD’ye gelen Prens’in kardeşi Halid bin Selman’a kırmızı halı serdi.

ABD Başkanı Joe Biden, başkan olmadan önce Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle ilgili Suudi Arabistan’a tepki gösterdi. Başkan olduktan sonra ise söz konusu cinayette Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ı işaret eden istihbarat raporunun yayımlanmasına izin verdi.

Veliaht Prens Selman, şubat ayında yayımlanan rapordaki iddiaları reddetti.

Geçtiğimiz günlerde ABD’yi ziyaret eden Veliaht Prens’in küçük kardeşi Prens Halid bin Selman ise kırmızı halıyla karşılandı. Bu ziyaret, Kaşıkçı’nın Ekim 2018’de öldürülmesinin ardından yapılan en üst düzey Suudi ziyaretiydi.

Londra düşünce kuruluşu Royal United Services Institute (RUSI) yardımcı üyesi Michael Stephens, iki ülke arasındaki ilişkileri, "MBS ve Suudi Arabistan'ın imajını daha geniş bir şekilde iyileştirmek için uyumlu bir çaba var. Krallık ağırlıklı olarak ekonomik fırsatlara odaklanıyor. Bölgesel güvenlikle ilgili önceki söylemler yumuşatıldı" şeklinde yorumladı.

İki gün boyunca Prens Halid bin Salman, Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Savunma Bakanı Lloyd Austin ve Genelkurmay Başkanı General Mark Milley ile görüştü. Prens Halid'in ziyareti ya da güzergahı hakkında önceden herhangi bir duyuru yapılmamış olsa bile tek başına bu liste bile ABD'nin Suudi müttefikine ne kadar önem verdiğini gösteriyor.

Suudi Arabistan'a aşina olan diplomatlar, Krallık’ın zaman zaman başa çıkılması zor bir ülke olabileceğini kabul ediyor. Ancak son gelişmeler, Suudi Arabistan’ın ve Veliaht Prens’in Batı’daki intibaının giderek düzelebileceği yönünde yorumlanıyor.