ABD 'Türkiye'ye seyahat etmeyin' uyarısını kaldırdı

Ülkelerin koronavirüs salgını nedeniyle aldığı seyahat kısıtlamaları kararı devam ediyor. Ancak ABD Dışişleri Bakanlığı, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 90 ülke için "seyahat etmeyin" uyarısını gevşetti.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), 110'dan fazla ülke ve bölge için seyahat uyarılarını güncelledi. Kısıtlama kararlarını güncelleyen kurum, aralarında Türkiye'nin de olduğu 61 ülkeye seyahat uyarısını bir basamak düşürme kararı aldı.

‘’Seyahat etmeyin’’ dediği ülkeler listesinde çıkartılan Türkiye uyarısı, “seyahatinizi gözden geçirin” olarak revize edildi.

Söz konusu listede Türkiye ile birlikte; Fransa, Ekvador, Filipinler, Güney Afrika, Kanada, Meksika, Rusya, İspanya İsviçre, Ukrayna, Honduras, Macaristan ve  İtalya gibi çok sayıda ülke var.

Öte yandan, bir ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi ise CDC’nin uyarıları için seyahat yasaklarını gözden geçirme sürecinde olduklarını söyledi.

Bakanlık geçtiğimiz ay, 23 Temmuz’da başlayacak olan Tokyo Olimpiyatları öncesi yeni bir korona virüsü dalgasına karşı Japonya’ya seyahat etmeme çağrısında bulunmuştu.