ABD Senatosunda Suudi Arabistan’a silah satışının engellenmesi reddedildi

Suudi Arabistan’a füze ve silah satışını önleyecek tasarı, ABD Senatosu tarafından reddedildi.

Gelişmiş havadan havaya güdümlü füze sistemlerinin ve diğer ağır silahların Suudi Arabistan’a satışının engellenmesini öngören yasa, ABD Senatosu tarafından reddedildi. Yapılan oylamada, Cumhuriyetçi Senatörler Rand Paul ve Mike Lee’nin, Demokrat Bernie Sanders’ın desteğiyle sunduğu yasa tasarısı 67’ye 30 oyla reddedildi.

Suudi Arabistan’a onaylanan silahların satışını önlemek isteyen Kentucky Senatörü Cumhuriyetçi Rand Paul, Vermont Senatörü Demokrat Bernie Sanders ve Utah Senatörü Cumhuriyetçi Mike Lee; Senato’ya ortak karar tasarısı getirdi.

Söz konusu tasarıda, “Suudi Arabistan’a aşağıdaki silah satışları yasaktır: Silah İhracat Kontrol Yasası kapsamında Kongreye sunulan 20-11 Nolu İletimde belirtilen ve 15 Kasım 2021’de Kongre kayıtlarına eklenen savunma malzemeleri: 280 adet AIM-120C-7C Gelişmiş Orta Menzilli Hava-Hava Füzeleri (AMRAAM), 596 adet LAU-128 Füze Fırlatma Rayları, konteynerler, silah destek ekipmanı, yedek ve bakım parçaları, ABD hükümeti veya şirketlerinin mühendislik, teknik ve lojistik destekleri ile ilgili elemanlar” ifadeleri kullanıldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Suudi Arabistan’a söz konusu silahların satışına onay verildiği duyurulmuştu.

Açıklamada, bu mühimmatın satış bedelinin 650 milyon dolar değerinde olduğu ve bu füzelerin Suudi Arabistan’ın F-15 ve Eurofighter Typhoon savaş uçakları için verileceği belirtilmişti.