ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğü: "Seçimlere müdahale edildi"

ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğü 2020 Başkanlık seçimleri hakkında 15 sayfalık bir rapor yayınladı. Söz konusu raporun içerisinde hangi çarpıcı iddialar var?

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yayınlanan bir istihbarat raporunda, 2020 yılında yapılan Başkanlık seçimlerine Rusya tarafından müdahale edildiği iddia edildi. Türk hackerların da bazı internet sitelerine sızdığı ileri sürüldü.

111

ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğü geçen yılki Başkanlık seçimleri ile ilgili 15 sayfalık bir rapor yazdı. Söz konusu raporda, Kasım ayında yapılan Başkanlık seçimlerine dış ülkeler tarafından müdahale edildiği ileri sürüldü. 

211

Yayınlanan raporda, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in seçimleri Trump’ın kazanması yönünde manipüle etme çabasında olduğu iddia edildi. ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğü, Türk hackerların da milliyetçi içerikler ile ABD Başkan adaylarının internet sitelerine saldırdığını öne sürdü. 

Söz konusu raporda, Putin’in, Rus istihbaratıyla bağları olan Ukraynalı bir milletvekili Andriy Derkach’ın faaliyetleri hakkında görüş sahibi olduğu aktarıldı. Bununla birlikte, Rusya’nın, Demokratların adayı Joe Biden’a karşı faaliyetlerde bulunduğu ileri sürüldü

411