Dezenformasyon devlet yıkabilir!

2016 seçimlerinde olduğu gibi 3 Kasım 2020 ABD seçimlerinde de ABD Başkanlık seçimlerini baltalamak isteyen ülkeler ve ajansların olduğu ortaya çıktı. İnternetin ev sahibi hükmünde olan ABD’nin artık internetin hükümdarı olamadığı da bilinen bir gerçek. Rusya, İran ve Çin ile kimler seçimlere yönelik dezenformasyon peşinde haberimizde…

Tüm dünyanın gözleri adeta ABD Başkanlık seçimlerinde. 2016 seçimlerinde olduğu gibi bu seçimlerde de dünyanın farklı ülkelerinden süreci baltalamaya yönelik girişimler olduğu iddia ediliyor. İstihbarat yetkilileri bu girişimlerin daha da artacağı konusunda uyarıyor. Dijital dünyada güvenlik hizmetleri veren Digital Shadows isimli kuruluşta yer alan bir analizde ABD seçimlerine yapılan dezenformasyon operasyonlarına dikkat çekildi. 

111

Rusya 2016 yılında yaptığı dezenformasyon ve sosyal medya çalışmaları ile Donald Trump’ın ABD Başkanı olmasında etkili rol olduğu iddiaları basında yer alırken Rusya adına faaliyet gösteren iyi eğitimli siber suçlular 2020’de etki operasyonlarını genişletmekte ve geliştirmekte olduğu bilinmektedir.

211

Gerçekleştirilen kapsam içerisinde kampanyalar, devlete ait geleneksel medya, bot hesaplar, hack ve sızma operasyonları ve organize suç grupları ile Rus hükümet kurumları arasındaki ilişki ile mümkün olabiliyor. ABD’li ve İngiliz istihbarat toplulukları tarafından ortaya çıkarılan operasyonlar, Rusya’nın Dış İstihbarat Servisi (SVR) ve Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı istihbarat örgütü GRU ile ilişkilendiriliyor.

Sıradan bir internet kullanıcısının sosyal medya akışlarında karşılaşabileceği dezenformasyonu tetikleyenler ise onların adına faaliyet gösteren multidisipliner kabiliyetler içerisinde yetiştirilmiş her türlü olaya hazır siber korsanlar olduğu bilinmekte. 

411