ABD halkı seçimlerin dürüstlüğüne inanmıyor

ABD'de, yapılan ABC/Ipsos anketi Amerikan halkının yalnızca yüzde 20'sinin seçimlerin dürüstlüğünden emin olduğu ortaya çıktı.

ABD'de yapılan ABC News/Ipsos anketi, 6 Ocak olaylarla sarsılan Amerikan halkının yalnızca yüzde 20'sinin sistemden emin olduğunu ortaya koydu. 

Geçtiğimiz yıl ayaklanmanın hemen ardından ABC News/Washington Post tarafından yapılan ankette yüzde 37 olarak yansıyan rakamlardaki düşüş dikkat çekti. 

Amerikan halkı ülkede dürüst bir seçim yapma becerisine karşı güçlü bir güven eksikliği yaşarken partizanlığın sınırları aştığı görüşünde. 

Demokratlar arasında ABD seçim sistemlerine olan güven anket sonuçlarına yüzde 30 olarak yansırken her beş bağımsızdan biri seçimlere güveniyor. 

Cumhuriyetçilerin seçimlere güven oranı yüzde 13 olurken yüzde 59, "emin değilim" ya da "hiç emin değilim" yanıtını veriyor. 

ABC/Ipsos anketine katılan Amerikalılar'a 6 Ocak olayları da soruldu. Olayları tek kelime ile değerlendirmesi istenen ABD'liler'in en çok kullandığı 10 kelime derlendi. Yanıtları inceleyen uzmanlar, 10 kişiden birinin olaylara sempati duyduğunu belirledi. 

Seçmenin 6 Ocak olaylarını tanımlamak için en çok kullanılan beş kelime; ayaklanma, kaos, tiksinti, isyan ve ihanet oldu. Olaylara ilişkin en az kullanılan kelimeler ise; "sahte", "protesto" ve "terörizm" oldu. 

6 Ocak olaylarının yıldönümünün adından 2024 seçimleri öncesinde yayınlanan anket, ülke genelinde geniş yankı buldu.