ABD seçimleri Hristiyanları böldü

ABD Başkanlık seçimlerine sayılı günler kala Pew Research Center tarafından yapılan kamuoyu araştırması Amerika’da en büyük kitleye sahip olan Evanjelikleri’nin oylarında bölünmeye yaşandığını ortaya koydu. Biden ve Trump arasında bölünen Hristiyan seçmenler, başkanlık seçiminde belirleyici bir rol üstlenecek.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli Pew Research Center tarafından yapılan araştırmaya göre Başkan Donald Trump, ABD’li Hristiyanların favori adayı olmayı sürdürse de Katolikler, Evanjelik olmayan Protestanlar ve Evanjelik Hristiyanların bir kısmının Trump’a desteği Ağustos’tan bu yana düşüş sergiliyor. Hristiyan grupların Trump’a olan desteği düşüşe geçerken, Demokrat Parti’nin adayı Joe Biden’ın oylarında yükseliş söz konusu.

Covid-19’a yakalanan Donald Trump’ın hastanede kaldığı 30 Eylül-5 Ekim tarihleri arasında yapılan ve 10 bin 543 ABD’li seçmenin katıldığı ankete göre Hispanik Katolikler, Siyahi Protestanlar, Yahudiler ve herhangi bir dine mensup olmayan grupların desteğini alan Joe Biden, Evanjelikler arasında meydan gelen bölünme ile bir kısım Evanjeliklerin de desteğini almaya başladı. Öte yandan Amerikalı seçmenlerin arasında Evanjelik kitlenin belirleyici gücünün farkında olan Biden, söz konusu bu oyların bir kısmını kendi tarafına çekebilmek için kişisel inancını ve sahip olduğu değerleri öne çıkarıyor.

KATOLİK SEÇMENLERİN TRUMP’A DESTEĞİ DÜŞÜYOR

Yapılan kamuoyu araştırmalarına göre Beyaz Katolik seçmenler yüzde 52’ye yüzde 44’lik farkla Biden’a karşı Donald Trump’ı destekliyor. Fakat bu oran Temmuz-Ağustos aylarındaki oranlara göre düşmüş durumda. Söz konusu dönemde yapılan kamuoyu araştırmalarında Beyaz Katolik seçmenlerin yüzde 59’unun Trump’ı yüzde 30’unun da Biden’ı desteklediği ortaya çıkmıştı. Benzer şekilde Evanjelist olmayan Protestanlar da yüzde 53 oranla Başkan Trump’ı desteklese de bu oran Ağustos başlarında yüzde 59’du. Siyah Protestanların yüzde 90’ı, Hispanik Katoliklerin yüzde 67’si, agnostik ve ateistlerin yüzde 62’si ve Amerikan Yahudilerinin yüzde 70’i tarafından desteklenen Biden, Beyaz Evanjelik Hristiyanların belli bir kısmının desteğini de almaya başladı. Ağustos ayı başında yapılan ankette Başkan Trump’tan yana olan yüzde 83’lük Evanjelik destek Ekim ayında yerini yüzde 78’lere bıraktı.

Amerikalı seçmenlerin yüzde 44’ünü oluşturan Katolikler, Evanjelik olmayan Protestanlar ve Evanjelik Hristiyanlardan oluşan üç Beyaz Hristiyan grubun azalan Trump desteğine rağmen, Biden tarafında çok büyük bir sıçrama görülmeme nedeninin, oyların diğer adaylara kaymasından ya da oy kullanmama tercihinden kaynaklanabileceği de söylenenler arasında. Fakat, oy kullanırken dînî motivasyonla harekete eden seçmenleri etkilemek üzere kurulan Vote Common Good inisiyatifi tarafından Ekim ayı başlarında yapılan bir başka açıklamada, Evanjeliklerin de aralarında bulunduğu bin 600’den fazla inanç lideri, din adamı ve papaz tarafından “İnanç, umut ve sevgiyi Oval Ofis’e geri getirme” taahhüdü imzalanırken, Joe Biden’a destekleri netleşti.

EVANJELİKLER KENDİ ARALARINDA BÖLÜNÜYOR

89 milyon nüfusla ABD’de en yüksek nüfus oranına sahip dini grup olan Evanjelik Fundamentalistler, 1960’larda görev yapan Katolik Demokrat John F. Kennedy’den bu yanan çoğunlukla Cumhuriyetçi Parti’nin seçmen kitlesini oluşturmakta ve nüfuzlarını kullanarak dini taleplerini siyaset arenasına yansıtmaktalar. Nüfus açısından seçimler üzerinde ciddi etkiye sahip olan Evanjeliklerin oyu her iki parti adayının hedefinde. Dolayısıyla adaylar seçim politikalarında Evanjeliklere yönelik de girişimlerde bulunuyor.

2016 yılında Evanjeliklerin oylarıyla Başkanlık yarışını kazanan Donald Trump gibi Joe Biden da Evanjelik seçmen kitlesinin belli bir bölümünün oylarını hedefliyor. Dolayısıyla Biden, Evanjelik oylarının çoğunluğunu alamasa da bir kısmını kendi lehine çevirmek amacıyla inancını ve sahip olduğu değerleri öne çıkararak, Evanjelik inanç liderleriyle toplantılar yaptı, dinleme oturumları düzenledi ve dinler arası konsey organizasyonlarına katıldı.

2016’da Evanjelik seçmenlerin desteğini alan Trump, 2020 seçimlerine doğru kendisine yönelik olan desteğinin düşüşe geçtiğinin farkında. Dolayısıyla Trump Federal Mahkemeye muhafazakâr yargıç atamaya çalışarak Evanjelik oyların çoğunluğunu almayı hedefliyor. Başkanlığı boyunca Trump Evanjeliklerin kürtaj ve eşcinsellik karşıtlığı, İsrail taraftarlığı gibi politik duruşlarını savunan bir pozisyon benimsemişti. Cumhuriyetçilerin kampanya sözcüsü Samantha Zager’e göre, Amerikalılar Trump’ın muhafazakarların temel haklarının savunucusu olmaya devam edeceğini biliyorlar ve Biden iktidar olursa Katolik karşıtı bağnazlık nüksedecek. Bu açıdan Cumhuriyetçiler, Biden’ın Katolikliğini araçsallaştırarak, Evanjeliklerin dini özgürlüklerinin kısıtlanacağı propagandasıyla, Biden’a kayan Evanjelik oyları geri kazanmaya çalışıyorlar.

AA