Pentagon üst üste 6. yılında da bağımsız mali denetimde başarılı olamadı

ABD Savunma Bakanlığı, muhasebe sistemlerine yönelik gerçekleştirilen bağımsız bir denetlemeyi üst üste altıncı yılında da geçemedi.

Reuters’ın haberine göre Savunma Bakanlığı’nın mali işler şefi Mike McCord, durumların iyiye gittiğini ancak gidişatın yeterli olmadığını söyledi.

Pentagon’un bir denetlemenin “temiz” bir şekilde sonuçlanmasını hedeflediğini ancak bunun hala birkaç yıl uzakta olduğunu vurgulayan McCord, kayıtlarda düzensizliğe rastlanmadığını aktardı.

Denetimin onaylanması için Bakanlık hizmetlerinde gerçekleştirilen 29 alt denetimin hepsinin olumlu sonuçlanması gerekiyor. Bu yıl da başarılı gerçekleşen alt denetimlerin sayısı geçen yıl ile aynı kalarak 7 oldu.

Denetim, 1600 müfettiş tarafından düzenlenen 700 saha ziyareti ve 3.8 trilyon dolarlık varlıklar ile 4 trilyon dolarlık mükellefiyetlerin incelenmesi yoluyla gerçekleştirildi.

Yasal bir zorunluluk olan bu teftiş yıllık bazda gerçekleştiriliyor ve Pentagon’un küresel çaptaki silahları, askeri personeli ve mülkleri için kayıt tutma sürecini mercek altına alıyor.